«Підстави мого звернення до правоохоронних органів є юридично досконалими. Адже Європейський суд із прав людини відхилив апеляцію України і ухвалив остаточне рішення, яким визнав мій арешт незаконним – за політичними мотивами», – пояснив опозиціонер.
«Ми маємо доконаний факт про незаконний арешт людини, і маємо доведений збиток державі у розмірі понад 100 тисяч гривень. З моєї точки зору – це беззаперечний доказ злочинних дій Кузьміна та Войченка, які безпідставно позбавили мене волі та завдали збитків держави в особливо великих розмірах», – підкреслив він.
27 лютого 2012 року Печерський суд Києва визнав його винним у перевищенні службових повноважень і засудив до чотирьох років позбавлення волі з конфіскацією майна. Зокрема, суд визнав, що в кримінальній справі проти Луценка достатньо доказів його вини у присвоєнні коштів у змові з його колишнім водієм Леонідом Приступлюком за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу.
Крім того, суд визнав Луценка винним у незаконному виділенні квартири Приступлюку. Також екс-міністра зобов'язали компенсувати МВС України понад 643 тис. грн за нібито незаконне святкування Дня міліції в Палаці «Україна» у 2008–2009 роках. Суд також заборонив Луценкові протягом трьох років обіймати державні посади.
3 липня Європейський суд з прав людини визнав арешт Юрія Луценка незаконним, та таким, що порушує права людини.
17 серпня Луценка засудили до двох років обмеження волі у справі про організацію незаконного стеження при розслідуванні отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка.
24 грудня Менський районний суд Чернігівської області відмовився звільнити від відбування покарання екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка за станом здоров'я.