Лутковська нагадала, що Україна має виконувати рішення Євросуду

Акценти
21 Листопада 2012, 01:24

"Я не думаю, що це те рішення, яке необхідно оцінювати. Я думаю що з цього треба робити висновки. Це означає що на сьогоднішній день рішення Європейського суду у справі «Луценко проти України» набуло статусу остаточного, відповідно починається відлік часу для того, щоб сплатити справедливу сатисфакцію визначену в рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Луценко проти України". Крім того, держава має вжити заходів загального характеру, для того, щоб таких порушень в майбутньому не повторювалось", – заявила Лутковська.

Водночас, омбудсмен додала, що звернення людей до Євросуду означає, що громадяни вичерпали національні засоби захисту в Україні. Крім того, на думку Лутковської, рішення Європейського суду з прав людини мають стати підставою для аналізу чинного законодавства.

"Інше питання, що ті рішення, які виносить Європейський суд з прав людини, мають стати для нас підставою, для того щоб аналізувати наше законодавство і у випадку, якщо є аналогічні порушення у законодавстві, відповідно, виправити такі порушення. Або проаналізувати судову практику і ,відповідно, звернутись до суддів з проханням, щоб вони використовували рішення Європейського суду з прав людини як певний дороговказ і не порушували права людини в майбутньому, якщо це вже констатовано в рішенні Європейського суду з прав людини по конкретній справі», – зазначила Уповноважений з прав людини.

Також Лутковська зауважила, що наразі в Україні немає можливості притягнути до відповідальності осіб, чиї дії стали підставою для звернення у Євросуд.

"Нажаль, у нас немає можливості притягнути до відповідальності тих осіб, чиї дії стали підставою для звернення до Європейського суду з прав людини . І, нажаль, якщо ми навіть знаємо по матеріалах справи, хто конкретно займався справою людини, і є рішення Європейського суду, що людину катували (Ми можемо зробити висновки, хто це робив), навіть тоді у нас немає можливості притягнути до відповідальності з дуже простої причини – за цей час проходять терміни давності притягнення до відповідальності. Тому що, нажаль, Європейський суд  не швидка інституція, особа має використати всі національні засоби захисту, відповідно проходить певний час, потім розгляд справи у Європейському суді і в результаті ми втрачаємо той час, який дозволяє притягнути особу до відповідальності", – сказала Лутковська.

Як повідомлялося раніше, велика палата Євросуду з прав людини розглянула апеляцію України щодо рішення про незаконність затримання і арешту екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і відхилила її.

Нагадаємо, Європейський суд з прав людини 3 липня визнав арешт Юрія Луценка незаконним, та таким, що порушує права людини.

Суд також зобов'язав Україну виплатити Луценку €15 тис. моральної компенсації.

90