Любомир Шавалюк: Садівництво і ягідництво — це ніша для фермерів та домогосподарств

4 Вересня 2020, 11:13

Садівництво і ягідництво — це ніша для фермерів та домогосподарств. Оптимальна кількість землі під сад кратна одиницям чи десяткам гектарів. У такому разі можна проконтролювати процес виробництва й заробляти на ньому непогані гроші. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

Тобто, за його словами, йдеться про розмір паїв одної чи кількох сімей. Коли дивитися в такому ракурсі, то в Україні є непогані передумови, щоб садівництво стало масовим. Але чомусь воно таким не стає. Звісно, для цього існують перешкоди, зокрема один надзвичайно вагомий бар’єр — наша ментальність.

 

«Річ у тому, що для українців безпека — одна з найвищих цінностей (це показують соціологічні опитування). Тому ми не схильні ризикувати й украй неохоче беремося за щось нове, невідоме. Саме тому українці не поспішають садити сади, навіть якщо розуміють усі переваги цієї справи. Але коли ми бачимо, що сусід посадив сад і добре на ньому заробляє, то миттєво переймаємо його досвід. Ось вам доказ: мабуть, більшість із нас знає про окремі села, у яких всі мешканці чи то вирощують полуницю, чи мають теплиці з розсадою або готовими овочами та фруктами. Про них часто знімають красиві репортажі на телебаченні», — пояснює Шавалюк.

 

Експерт зауважує, що всі їхні мешканці швидко зрозуміли вигоду від такого бізнесу, але для цього потрібен був хтось один, хто не побоявся б ризиків і першим заклав сад чи теплицю на своєму паї. На появу такого «відчайдуха» іноді йдуть роки, а в багатьох селах таких і досі немає.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»