На парламентські слухання, присвячені дотриманню прав людини, зібралися представники більше 50 правозахисних організацій, народні депутати та співробітники силових структур, пише "Коммерсантъ Украина".
Слухання відкрив міністр юстиції Олександр Лавринович.
Він перерахував досягнення влади у правозахисній сфері: «Завдяки новому Кримінальному процесуальному кодексу вдалося на третину скоротити число осіб, які утримуються в СІЗО, а це більш ніж на 12 тис. осіб».
Статистика не переконала главу парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерія Пацкана (УДАР). Він нагадав, що у пенітенціарній системі системно застосовуються тортури і жорстоке поводження з ув'язненими. Його слова підтвердила омбудсмен Валерія Лутковська.
Вона заявила, що моніторинги виявили "грубі порушення прав ув'язнених", і показала на великому екрані фото брудних камер з плямами крові на стінах і іржавими рукомийниками.
«У таких приміщеннях відсутня вентиляція, туалет, водопостачання, сонячне освітлення, крім того, там постійно накурено. При перевезенні ув'язнених до суду на одну людину виділяється близько 50 кв. см площі, а термін перебування в дорозі за маршрутом, наприклад, Вінниця-Черкаси, становить 4 доби!», – заявила Лутковська.
Лутковська додала, що факти порушень були направлені прем'єр-міністру Миколі Азарову.
Голова Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров закликав Раду прийняти законопроект про свободу мирних зібрань.
Він повідомив, що минулого року за порушення порядку проведення мирних зібрань "були покарані 120 осіб".
Президент Ради національних товариств Ілля Левітас розповів про проблеми фінансування національних меншин: «У бюджеті передбачені спеціальні асигнування на розвиток національної культури. Але торік нам на ці цілі виділили 800 тис. грн, а цього року – 300 тис. грн (в Україні налічується близько 11 млн представників нацменшин. – Ред)».
Про дискримінацію нацменшин говорила і глава ромського благодійного фонду "Чіріклі" Золя Кондур: "За офіційними даними, в Україні проживає близько 48 тис. ромів, але неофіційна статистика говорить про 200-400 тис. ромів. Майже 40% з них, а це близько 50 тис. осіб, не мають документів, що засвідчують особу. Це є головною перешкодою для отримання соціальних послуг. Ми будемо просити парламент переглянути процедуру оформлення паспортів".
Утім, міністр юстиції був налаштований оптимістично.
"Якщо хтось скаже, що ситуація з правами людини в Україні сьогодні гірша, ніж це було в 1998-му, або в 1991 році, або, може, в 2005-му, я буду сумніватися", – заявив, підбиваючи підсумки слухань, Лавринович.
Як повідомлялось, 5 червня парламент відмовився прийняти до відома доповідь уповноваженої Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні.