Китайські закордонні військові бази: геополітичні апетити та захист торгівлі

Світ
16 Січня 2018, 14:58

1 серпня 2017-го, на 90-ту річницю створення Народно-визвольної армії Китаю, було урочисто відкрито першу закордонну військово-морську базу КНР у Джибуті. Як повідомляв канал «Аль-Джазіра», ця база, що розміщена в стратегічному районі Суецького каналу на перетині багатьох морських маршрутів, має стати логістичним центром для китайських збройних сил, зокрема для поповнення запасів кораблів флоту. І хоча в Джибуті вже розміщені військові бази Японії, Франції та США, створення саме китайської бази певним чином загрожує Індії. Зазначається, що Пекін має певні плани оточити Індію низкою сухопутних та морських баз і союзниками на кшталт Бангладеш, М’янми та Шрі-Ланки. У воєнній стратегії КНР це назвали «Намисто з перлів». Така активність цілком відповідає планам голови КНР Сі Цзіньпіна щодо посилення військової потуги Китаю, зокрема здатності діяти за межами країни.

Читайте також: Bloomberg: У Білому домі назвали РФ і Китай загрозою стабільності і порядку у світі

Втім, автори видання South China Morning Post висловлюють сумніви щодо цілей створення цієї бази. Зазначалося, що, попри офіційне призначення — дозаправку флоту, який бере участь у миротворчих та гуманітарних місіях, створено берегові комплекси, котрі здатні приймати всі наявні типи кораблів КНР, зокрема й бойові. У поєднанні зі стратегічним розміщенням бази це, на думку авторів, свідчить про створення платформи для геополітичних амбіцій Пекіна. Певним підтвердженням є й нещодавні військові навчання, проведені в Джибуті 10 січня 2018 року, про які повідомляло інформаційне агентство «Сіньхуа». Під час навчань відпрацьовувалися переважно питання здійснення маршів, а також дії підрозділів в умовах пустелі, зокрема ведення бою та розвідки.

Водночас, як зазначає South China Morning Post, таке розміщення також допоможе Китаю захищати свою торгівлю, адже близько 40% усіх морських перевезень КНР відбуваються саме через Суецький канал, що є морською частиною проекту «Новий Шовковий шлях». Така експансія КНР не може не турбувати Індію. За словами дослідника міжнародних відносин у Центральному університеті Пенджаба Бава Сінха, китайська морська стратегія орієнтована на протидію Індії в Індійському океані, зокрема, будівництвом таких баз у регіоні.

Читайте також: У НАТО припустили можливість "міждержавного конфлікту" через дії РФ та Китаю

Підтвердженням слів індійського експерта стало нещодавнє відкриття наступної бази — цього разу в Пакистані, який має суходільний кордон з Індією. Як зазначає портал RealClearDefense, базу розмістять поблизу пакистанського порту Гвадар в Аравійському морі. Офіційне призначення нової бази буде таким самим, як і в Джибуті, — обслуговування кораблів та логістичні потужності. Разом із воєнними планами йдеться й про економічні: Китай планує надати Пакистану близько $500 млн як гранти та ще $230 млн для створення міжнародного аеропорту. Певним чином Китай займає майже вакантне місце стратегічного партнера замість США. Нещодавно президент Дональд Трамп негативно прокоментував політику Сполучених Штатів у Пакистані. Як зазначає американський сайт The Washington Times із посиланням на особистий Twitter Трампа, на його думку, США дарма надали $33 млрд допомоги цій країні протягом останніх 15 років, діставши у відповідь «лише брехню та шахрайство». «Більше ніколи», — написав він у своєму мікроблозі.

За прогнозами Forbes, наступними ймовірними місцями для військово-морських баз КНР можуть стати М’янма та Шрі-Ланка. Розширення закордонних потужностей підтверджує амбіції Китаю, згідно з якими Пекін бачить себе № 2 після США з погляду військової сили. Водночас Пекін активно працює над тим, щоб в окремих регіонах зменшити вплив та значення США. Китай намагається переформатувати світовий лад таким чином, щоб він більше відповідав щораз вищим апетитам Пекіна. Чи довго чекати, коли КНР стане № 1, наразі невідомо, однак розгубленість у зовнішній політиці Сполучених Штатів цьому значно сприяє.