Автор відзначає, що ухвалений парламентом закон про векселі практично нічого не конкретизує, а відтак уряд здобуває майже не обмежену владу, щоб самовільно вирішувати, за якими кредиторськими боргами, з ким, коли та в яких обсягах розраховуватись.
«Вибираючи між перспективою не отримати нічого або ж отримати векселі, які гіпотетично можна буде обміняти з дисконтом у посередника на живі гроші, підприємець логічно мав би віддати перевагу другому варіанту. Як бачимо з попереднього досвіду, йому, вочевидь, «підкажуть», у якій саме фінустанові перевести в готівку свій вексель, і суто випадково її власник може виявитися наближеним до влади. Йому-бо за рахунок державного бюджету вже точно погасять вексель за номіналом», – пише автор.
Експерти прогнозують, що кишенькові або наближені до влади банки й компанії викуповуватимуть векселі з великим дисконтом, на рівні 30–50%.
«Застосування такої схеми – не що інше, як легалізація масштабних відкатів під час відшкодування ПДВ підприємцям. Останні в такій непрямій формі ще й оплачуватимуть боргові зобов’язання держави», – відзначає автор.
За прогнозами експертів, на початковому етапі дисконти за ПДВ-векселями можуть перевищувати 50%. «Традиційний «бізнес», як для нинішньої системи», – резюмує автор.
Детальніше читайте у статті «Латання прірв» у № 28 Українського тижня.
Як повідомлялось, 4 липня Верховна Рада ухвалила закон щодо реструктуризації бюджетної заборгованості із застосуванням фінансових векселів. За проголосувало 246 депутатів. Зокрема 198 депутатів Партії регіонів, 1 – від "Батьківщини", 29 комуністів і 18 позафракційних.
Такми чином Кабмін отримав право реструктурувати фактичну бюджетну заборгованість за визначеними ним видатками державного бюджету, що виникла станом на 1 січня 2013 року, видачею фінансових казначейських векселів.