Цього року один із найбільших міжнародних конкурсів технологій Microsoft Imagine Cup відзначив своє десятиріччя. У ювілейному фіналі змагання, що відбувалося в австралійському місті Сідней, взяли участь понад 350 студентів із 75 країн світу. Переможцями міжнародне журі визнало українців. У найпрестижнішій номінації конкурсу «Розробка програмних проектів» першість здобули студенти донецької філії Комп’ютерної Академії «Шаг» Антон Пастерніков, Максим Осика, Валерій Ясаков і Антон Степанов.
Читайте також Третя промислова революція: цифрові технології змінять виробництво до невпізнанності
Свою команду хлопці назвали QuadSquad, тобто команда чотирьох. Не менш промовисту назву дали й представленому на Imagine Cup проектові – Enable Talk. Адже винахід донецьких студентів і справді дає змогу говорити тим, кого природа позбавила цієї можливості, – людям з вадами слуху та мовлення. Вони створили рукавички, які перетворюють мову жестів на голос.
У них вбудовані сенсори, акселерометр, гіроскоп і навіть компас. Завдяки цьому вони відстежують своє положення у просторі, згинання пальців та передають інформацію на мобільний пристрій – телефон. За допомогою спеціального програмного забезпечення, розробленого українськими студентами, отримані дані перетворюються на звуковий сигнал – новий електронний голос її власника. Крім того, роботу рукавички оптимізує сонячна батарея.
«Нам відомі проблеми глухонімих людей, адже маємо знайомих із вадами слуху та мовлення. Думали, як їм допомогти, – розповіли Тижню хлопці. – Тому й виносили проект соціальної спрямованості».
На створення Enable Talk хлопцям знадобилося близько шести місяців. Причому працювали переможці просто на кухні, вдома в одного з учасників команди. Там ночами кипіла праця зі створення апаратної частини рукавичок.
Перш ніж відправитися до Австралії, донеччани здобули перемогу вдома у національному фіналі, що відбувся в столиці у квітні цього року. Вже тоді вони вірили у власні сили. «Наша команда переконана, що в цього проекту є всі шанси об’єднати сучасні технології в галузі мікроелектроніки та потужність операційних систем Windows, щоби зробити світ кращим не лише для людей з обмеженими можливостями мовлення та слуху, а й для нас усіх», – заявив після київської перемоги Антон Степанов.
Читайте також: Кроки в майбутнє
Проте скромності він не втрачає. Вже після світової перемоги каже, що рукавички – це, звісно, лише прототип, але ще не зовсім готовий продукт. Перш ніж люди зможуть користуватися цим винаходом у повсякденному житті, його треба ще вдосконалювати. Хлопці підрахували, що згодом така рукавичка коштуватиме не так вже й багато – $75.
Визнають вони й майстерність суперників. «У Австралії ми не мали зайвого вільного часу, адже мусили добре підготуватися до презентації власного проекту, – зізнаються переможці. – Але все одно не могли не звернути увагу на винаходи інших конкурсантів».
Антону Степанову більш за все сподобались проекти студентів з Японії та Португалії, які посіли, відповідно, друге і третє місця. Японці представили на Imagine World Cup енергозберігальний проект, розповідає капітан QuadSquad. Це розумна система контролю за освітленням у приміщеннях. Португальська команда, як і українська, мала за мету полегшити життя людям із обмеженими можливостями. Студенти вигадали робота, завдяки якому люди, прикуті до інвалідних візків, зможуть транспортувати багажі. Персональним вантажником можна керувати за допомогою жестів.
Талановитих молодих винахідників в Україні чимало, впевнені переможці. Їхньою головною проблемою хлопці вважають не відсутність фінансування, брак часу чи ще якісь примарні перешкоди, а… банальну необізнаність: «Багато хто просто не знає про такі конкурси».
Читайте також: Алхімік цифрового слова