Кучма готовий пройти через всі муки пекла, щоб довести свою невинність

23 Березня 2011, 11:16

"Я спокійний, чесно кажу – спокійний. Спокійний, тому що я не відчуваю своєї провини. Ви добре знаєте, що 10 років я жив в умовах найжорстокішого психологічного пресу… Це справді так було. Тому я сьогодні морального готовий пройти через всі муки пекла для того, щоб довести, що я не винний", – заявив він перед допитом в ГПУ.

"Я хочу, щоб в історії України залишилась лише правда, правда про те, що я зробив для країни, про те, що я взагалі не робив", – додав він.

Відповідаючи на запитання про те, як сприйняла родина порушення кримінальної справи стосовно нього, Кучма зазначив: "Я можу сказати, що моя дружина довгі роки не спить без снодійного. Тому ось таким чином у мене батьки, спасибі їм, заклали гарні гени, але людський організм не нескінченний. Те саме і в сім'ї".

Фото: Леонід Кучма прийшов  до Генеральної прокуратури зі спокійним настроєм

 

Нагадаємо, Генеральна прокуратура порушила справу щодо Леоніда Кучми у справі про вбивствожурналіста Георгія Гонгадзе та побиття журналіста Олексія Подольського. Про це напередодні повідомив заступник генпрокурора Ренат Кузьмін. Він також зазначив, що у справі як речовий доказ проходитимуть "плівки Мельниченка".

Сам Кучма ці плівки як доказ не визнає. І не має наміру брати участь в очній ставці з колишнім співробітником президентської охорони Миколою Мельниченком, на якій останній наполягає.

Сьогодні екс-президент з’явився на перший допит у Головному слідчому управління Генеральної прокуратури України по цій справі.

Кучму підозрюють у перевищенні влади, в дачі незаконних розпоряджень посадовцям Міністерства внутрішніх справ, які привели згодом до вбивства журналіста. Це загрожує екс-президенту позбавленням волі на строк від 7 до 10 років.

При цьому адвокат вдови Гонгадзе заявляє, що наказ екс-президента Леоніда Кучми про вбивство Георгія Гонгадзе повинен кваліфікуватися за статтею Карного кодексу про вбивство.

У свою чергу мати Гонгадзе вважає, що українські політики кримінальною справою щодо вбивства її сина тримають один одного на гачку і "маніпулюють трупами".

Журналіст Олексій Подольський, який теж проходить по цій справі як потерпілий (його вивезли в ліс і побили), назвав рішення ГПУ про порушення справи "більш ніж дивним".  За його словами, сигналом про те, що в ГПУ серйозно налаштовані вийти на замовників його викрадення і вбивства Георгія Гонгадзе, стане відновлення розслідування справи про загибель Юрія Кравченка.

Тим часом політики та експерти розійшлися в поглядах на цю справу.  Так,  лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко не вірить у те, що справа проти Кучми закінчиться покаранням екс-президента. Порушення справи проти нього вона назвала "блефом та показухою".

А народний депутат Тарас Чорновіл вважає, що справою проти Кучми влада робить дуже жорстке нагадування спікеру Володимиру Литвину, "щоб він не ліз в бізнес-справи сім’ї". Сам Литвин це заперечує.

Деякі експерти також висувають версію про те, що однією з можливих цілей порушення кримінальної справи проти Кучми за підозрою в причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе є чинення тиску на бізнесмена Віктора Пінчука.

Політолог Віктор Небоженко заявив Deutsche Welle, що чинний президент створює прецедент: в майбутньому наступник Януковича отримає можливість порушити кримінальну справу проти нього з будь-якого приводу. Політичним мотивом кримінального переслідування Кучми експерт вважає помсту впливової частини Партії регіонів екс-президенту за те, що він не спромігся передати владу Януковичу 2004 року.

У той же час американське видання вже назвало справу проти екс-президента Кучми справжнім тестом та перевіркою дотримання українським урядом принципів свободи слова та верховенства права.