За словами спікера нижньої палати Держдуми Сєргєя Наришкіна, створення Євразійського економічного союзу вимагає підтримки з боку держав, які до нього увійдуть, і в тому числі «соотєчєсвєнніков», з так званого «русского міра».
Водночас глава комітету зі справ СНД і зв'язків зі співвітчизниками Лєонід Слуцкій зазначив, що масштаби роботи зі співвітчизниками «абсолютно не відповідають ні місцю і ролі Росії в світі, ні її гуманітарному потенціалу».
Слуцький підкреслив, що депутати планують прийнятти план кардинальних заходів щодо поліпшення та активізації діяльності «соотєчествєнніков», захисту їх прав та забезпечення гуманітарних потреб.
В цілому, за його словами, за гуманітарну присутність Росії в світі відповідає Росспівпраця, але фінансування її програм, в першу чергу щодо підтримки російської мови, недостатнє.
Перший заступник голови комітету у справах СНД і зв'язків зі співвітчизниками Дмитро Саблін пояснив, що, на думку депутатів, «російська мова повинна стати надійною цементуючою основою майбутнього Євразійського економічного союзу».
«Парламентарії закликають вжити всі можливі зусилля, спрямовані на якісне зростання російського культурного присутності за межами РФ, зокрема шляхом розширення мережі російських центрів науки і культури і поліпшення їх матеріальної бази», – сказав Саблін.
Він також зауважив, що за період демократичних реформ Росія втратила представництва по роботі з «соотєчєствєннікамі» у 70 країнах світу.
Але найконкретніше висловився перший заступник голови Комітету Держдуми у справах СНД і зв'язків із «соотєчєствєннікамі» Владімір Нікітін, який наголосив, що проект заяви «правильно націлює керівництво країни на створення потужного Русского міра саме для зміцнення позиції Росії на нашій планеті».
Нікітін також повідомив, що Росія втрачає за кордоном по 5 млн російськомовних людей щорічно, а навчає на курсах російської мови лише 18 тис. осіб.
«Не в кілька разів нам потрібно збільшувати освітній і культурний присутність у світі, а в кілька порядків, а це вимагає кардинального збільшення фінансування цього напрямку», – Нікітін.
Показово, що за кілька днів до розгляду Держдумою питання «соотєчествєнніков», голова «Конгрєса русскіх общін» депутат Держдуми Алєксєй Журавльов заявив про намір нещодавно створеного на базі громадської організації «Родіна – Конгрєс русскіх общін» громадського руху «Родіна – Євразійскій союз», об'єднати всі проросійські організації на території СНД.
Журавльов запевнив, що до руху приєднається більше 100 тис. закордонних «соотєчествєнніков». За його словами, відповідні установчі з'їзди вже відбулися у Молдові та Придністров'ї. В Україні, Білорусі та Казахстані вони заплановані на найближчий час.
Завдання, які буде реалізовувати «Родіна – Євразійскій союз», підкреслив російський парламентарій, «збігаються з планами та цілями президента Володимира Путіна, опублікованими в передвиборних статтях: у першу чергу це створення «єдіного простора», підтримка російської мови і встановлення безвізового режиму.
Показово, що раніше представники «Родіни – Конгрєса русскіх общін» навіть пропонували формувати «слов'янські батальйони» з числа добровольців-іноземців, охочих пройти військову службу в Збройних силах Росії.
Свого часу Тиждень вже писав, що проект «русского міра» із гнучкою та продуманою технологією поширення впливу окремої групи, яка ідентифікує свій інтерес і бачення світу з точки зору національних інтересів Росії, значно ширше територіальних меж Російської Федерації. Але з огляду на вищенаведені заяви російських політиків, схоже, що цей пропагандистський проект влади РФ використовуватиметься для побудови Євроазійського союзу.
Крім офіційної влади, в ролі одного з головних пропагандистів «Русского міра» виступає очільник РПЦ патріарх Кіріл. Втім, останнім часом волюнтаристська політика Кірілла у призначенні вищих ієрархів РПЦ та пропаганда ідей «Русского міра» дістала жорстку реакцію світської влади в низці країн.
Апологети «руського міра» не приховують, що він розрахований не лише на громадян РФ, «соотєчествєнніков» в країнах ближнього і далекого зарубіжжя, емігрантів, вихідців з Росії та їх нащадків, але й на іноземних громадян. Ця теза підтверджуєься тим, що кабінети «русского міра» вже функціонують у більше, ніж 30 країнах світу.
В Україні також функціонують «острівці культури», а радше, російської пропаганди. Зокрема «кабінєти русского міра» працюють у Севастополі, Харкові, Херсоні, та Луганську. А міністр освіти і науки, молоді і спорту України Дмитро Табачник вважає, що «русскій мір» духовно відроджує українців. Втім, схоже не одного Табачника можна вважати апологетом «русского міра» в Україні. Їх значно більше, про що свідчить голосування у першому читанні мовного закону «регіоналів», який за першими літерами його авторів, вже отримав назву КаКа.
Зауважемо, що Росія не втомлюється повторювати, що буде захищати права своїх «соотєчєствєнніков» в Україні, які, за визнанням МЗС РФ, тисячу років живуть на території нашої держави.
Нагадаємо, протягом 2012-2014 років Росія планує витратити на підтримку соотєчєственніков за кордоном близько $46 млн. У 2009-2011 роках на цю підтримку вже витратили майже $33 млн. Тобто, після рішення Держдуми, ця сума може збільшитися в рази.
МЗС Росії визнає сотєчєчєсвєнніками близько 30 млн. осіб, які живуть за межами РФ, але, «пов`язані історичним корінням з Росією».