Контрабанда в ОРДіЛО: золоті жили

Суспільство
14 Червня 2019, 17:02

Мабуть, твердження про те, що на війні заробляють усі, завдяки політичному підтексту нині вже перестало сприйматися як таке, що потребує доказів. Другою за популярністю (після корупції в армії) є тема про постійний потік контрабанди, якою займаються цивільні та військові на територіях поблизу лінії фронту. Що начебто зводить нанівець будь-які спроби завершити збройний конфлікт. Проте в цьому разі можна казати про класичну підміну причин і наслідків: звичайно, незаконний рух товарів відбувається саме через умови, які спричинила війна, однак воєнне протистояння породжує все-таки агресія сусідньої країни. Хоча, беззаперечно, контрабанда на прифронтових територіях справді існує. Але якщо порівнювати масштаби, про які йдеться, то помітне суттєве зменшення. Хоча й із різних причин.

По-перше, не можна не помітити, що діяльність різноманітних служб, залучених до Операції об’єднаних сил, стала злагодженішою. Створення єдиної системи роботи для запобігання порушенню законів (чого не було під час проведення АТО) дає позитивні результати: військові разом із поліцією, працівниками ДФС та прикордонниками викривають на звільнених територіях численні злочинні угруповання, які, окрім іншого, налаштовані на незаконне переміщення різних товарів на окуповану територію. Буквально на днях керівник Донецької ВЦА Олександр Куць повідомив про викриття злочинної схеми виготовлення та збуту фальсифікату алкогольних напоїв, яку виявили слідчі ГУНП в Донецькій області спільно з оперативниками управління захисту економіки та ОРВ ОРУ Донецько-Луганського регіонального управління Держприкордонслужби України за процесуального керівництва військової прокуратури ООС: «Встановлено, що група жителів Донецької області виготовляла та збувала в різних областях України, у тому числі й на окупованій її частині, фальсифікат алкогольних напоїв». Тоді в Краматорську й Костянтинівці було виявлено та вилучено понад 700 десятилітрових тетрапаків (майже 7 тис. л), понад 85 тис. пляшок готової продукції підробленого алкоголю, 920 тис. грн, $9850, одержаних від продажу фальсифікату, бухгалтерські документи та чорнові записи щодо місць реалізованої продукції, її обсягів та отриманих сум… Показово, що на цьому процес не зупинився, уже почали перевіряти всіх причетних до цієї схеми, у тому числі військовослужбовців та правоохоронців.

 

Читайте також: Контрабанда на Донбасі. Як возять товари в ОРДіЛО

За даними командування, від початку ООС загалом виявлено 1560 фактів порушення порядку переміщення товарів та здійснення господарської діяльності, вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму понад 274 млн грн, серед яких товарів підакцизної групи на суму 113 млн грн. Судовими органами ухвалено рішення про конфіскацію майна в дохід держави на загальну суму 11,4 млн грн. І більш небезпечне: упродовж минулого року упереджено 11 фактів переміщення через контрольні пункти в’їзду-виїзду боєприпасів, елементів і частин зброї та іншого військового майна. По чотирьох фактах відкрито кримінальні провадження.

Тільки за травень 2019-го було проведено кілька резонансних затримань, які ілюструють різноманітність «золотих жил» контрабанди. На КПВВ «Новотроїцьке» співробітники військової прокуратури ООС, слідчі теруправління Державного бюро розслідувань, розташованого в Краматорську, та співробітники Управління захисту економіки розкрили й припинили злочинну схему, в якій фігурує шестеро інспекторів прикордонної служби. Ідеться про 70 епізодів злодіянь та загальну суму понад 600 тис. грн, які військові вимагали та отримували з перевізників (не виключено, тим самим прикриваючи контрабандні перевезення). Днями раніше на тому самому пункті в автомобілі Renault (керованому мешканцем окупованого Донецька) під час обшуку серед особистих речей в корпусі кишенькового ліхтарика виявлено пакети з амфетаміном та метамфетаміном. Але найчастіше з окупованих територій намагаються тихцем перевезти гроші, а в окуповані міста — електроніку та побутові товари. На вже згаданому «Новотроїцькому» було затримано громадянина України з Макіївки, який намагався перевезти через лінію розмежування 1 млн 116 тис. грн та $2850, які він заховав у конструкціях автомобіля. «Транспортний засіб та грошові кошти вилучені представниками слідчого відділу фінансових розслідувань ДФС. Походження грошей та їх подальше призначення будуть з’ясовувати правоохоронці з прийняттям відповідного правового рішення», — звітують у штабі ООС. На КПВВ «Мар’їнка» прикордонники завадили перевезенню з окупованого Донецька готівкових коштів в еквіваленті 5 млн грн. А спецпідрозділ податкової міліції ДФС України, який залучений до Об’єднаних сил та діє в складі фіскального наряду на тому ж КПВВ, запобіг спробі незаконного переміщення на непідконтрольну територію великої партії сонцезахисних окулярів відомих брендових марок на суму близько 820 тис. грн.

 

Читайте також: Скандал навколо КПВВ «Майорськ»: де чиї перевізники?

Але лінія фронту не обмежується виключно КПВВ. Спроби незаконного перетину кордону та контрабанди різноманітних товарів відбуваються майже у всіх прифронтових населених пунктах. Попри те, говорити про тенденції збільшення трафіку немає підстав. Після закриття три роки тому одного з найбільших каналів на Донеччині в селищі Новолуганському, де щомісячно завозили та відразу переправляли на окуповану територію близько 4 тис. т продуктів на суму понад 200 млн грн, — таких схем, у яких брало б участь майже все доросле населення, уже немає. Звичайно, що менш масштабні «струмочки» незаконного товарообігу течуть і далі. На території прифронтових населених пунктів існують так звані козячі путівці, по яких, оминаючи небезпеку, можна пройти пішки або ж проїхати на невеличкому транспорті. Нерідко трапляється так, що лінія фронту проходить прямо по вулицях села, тому фізично перекрити всю територію неможливо. Тому деякі підприємці намагаються проносити цими стежками товари, заборонені для перевезення партіями через КПВВ. А користуються тим, що прохід не може бути повністю перекритий (без оголошення «червоного режиму»), бо це унеможливило б нормальне життя місцевих мешканців. Таких «ходоків» доволі часто затримують правоохоронці — мобільні групи або навіть місцеві чиновники. Наприклад, голова ВЦА Зайцевого Володимир Весьолкін написав про такий випадок на своїй сторінці у Facebook: «Нещодавно зруйнував невеликий (хоча, як подивитися) канал із незаконного переміщення товарів на непідконтрольну територію, а саме в Горлівку (десятки нових мобільних телефонів. — Авт.). Дуже хотів зрозуміти, хто є замовник та хто на цьому заробляв? Сьогодні з’ясувалося: колишній депутат горлівської міськради, друг горлівського мера-перевертня, потім друг «горлівського бєса» Ігора Бєзлєра — Юрій Крікулєнко. Відома особистість». Через такі «дірки», які добре відомі місцевим та військовим, інколи не тільки переміщують невеликі партії товарів, а й навіть переводять людей. Днями, наприклад, був випадок, коли в такий спосіб намагалися переправити на окуповану територію дитину, на переміщення якої не було дозволу від батька.

 

Читайте також: Справа Гладковського: прицільний постріл

Та й на самих КПВВ так звані мішечники, які перевозять ручним вантажем продукти і якісь товари, уже не такі активні, як це було ще рік тому. Як і немає значних обсягів, які оберталися на так званих логістичних центрах, поспіхом відкритих під керівництвом тодішнього голови ВЦА Павла Жебрівського, однак згодом так само оперативно закритих правоохоронцями (схеми контрабандного вивезення тонн різноманітної продукції були занадто явними). За спостереженням Весьолкіна, чимало горлівських підприємців, які впродовж декількох років у такий спосіб намагалися напівлегально перевозити якісь товари та продукти, уже зайнялись іншим бізнесом. Однак за цей час жителі дещо звикли до нових продуктів, яких іще два-три роки тому взагалі не було на окупованих територіях. І хоча в магазинах ще можна побачити деяку українську продукцію, вона представлена вже не такою високою часткою серед усього асортименту. А ще однією з причин таких змін стала заборона на перевезення українських товарів уже з боку бойовиків. Якщо в часи управління Захарченка вони більш-менш лояльно ставилися до перевезення товарів із вільних територій (особливо для фабрик, чий виробничий цикл прив’язний до українських складових), то нині цього вже немає. За інформацією з окупованих територій, існують чіткі вказівки з Москви, які забороняють ввезення українських товарів, бо на всіх рівнях лобіюється тільки те, що надходить із Росії. Це підтверджується, наприклад, ситуацією в селищі Верхньоторецьке: ще два місяці тому там існував перехід, по якому місцеві мешканці могли невеличкими партіями ввозити продукти на окуповану територію, а назад, приміром, відправляти дешевий тютюн. Тепер цей коридор перекрито саме з ініціативи окупантів: жодних переміщень там не здійснюється.

Нещодавно пролунали заяви про наміри припинити торговельну блокаду окупованої території, яка була запроваджена Україною після вимог активістів 2017-го. Та навіть якщо це рішення буде ухвалене, навряд чи воно торкнеться всіх сфер життя. Найімовірніше, будуть задоволені інтереси великого бізнесу. Однак і йому, навіть за хороших прибутків завдяки контрабанді, не вдасться забезпечити потреби мешканців окупованих територій усім товарно-продуктовим асортиментом. Та й у наповненні цих територій значними обсягами українських товарів не зацікавлені насамперед російські виробники, які заполонили тамтешній ринок. 

Позначки: