Конфлікт між НАБУ, СБУ та Генпрокуратурою. Що відомо про ситуацію на даний момент

6 Грудня 2017, 17:51

Служба безпеки України 29 листопада затримала працівника Національного антикорупційного бюро Юрія Боярського (Тітенкова) при начебто спробі передачі хабара першій заступниці голови Державної міграційної служби Діні Пімаховій. Згодом у НАБУ повідомили, що затриманий детектив дійсно намагався дати хабар, бо працював "під прикриттям" у спецоперації щодо викриття корупційної схеми в ДМС.

У Бюро завили, що Генпрокуратура та СБУ зірвали цю спецоперацію та викрили їхнього агента. Натомість у ГПУ звинуватила антикорупційне відомство в незаконних методах роботи, а дії агента назвали "провокацією".

У середу, 6 грудня, генпрокурор Луценко та глава СБУ Василь Грицак звітували перед Верховною Радою щодо цього інциденту.

Тиждень.ua прослідкував, як розвивалася так звана "антикорупційна війна" між правоохоронними відомствами та що змінилося за тиждень.

Позиція Генпрокуратури

Генеральний прокурор України Юрій Луценко 30 листопада зробив декілька заяв з приводу інциденту щодо спецоперації НАБУ. Зокрема, він анонсував низку допитів працівників НАБУ, які, на думку генпрокурора, були пов'язані з цією справою.

"В ході двомісячного спостереження за підготовкою до провокації з дачею хабара ми встановили, що до цього причетний ряд негласних штатних співробітників, а також офіційних співробітників НАБУ. Всі вони будуть допитані", – сказав він.

Уже наступного дня, 1 грудня, стало відомо про обшук у агента НАБУ Катерини Сікорської. За словами Луценка, "агент Катерина" проходила у "бурштиновій справі" Розенблата-Полякова, а згодом консультувала іншого агента НАБУ – Сергія Титенкова або Боярського, – який пропонував хабара Пімаховій.

У ГПУ повідомили, що вилучили в Сікорської документи із грифом "обмеження доступу", зошити про прослуховування об’єктів зацікавленості НАБУ, матеріали проведених негласних слідчих (розшукових) дій. Водночас, правоохоронці наголосили, що  "агент Катерина" не має допуску до державної таємниці.

А вже 4 грудні, ГПУ викликала на допит агентів НАБУ Сікорську та Тітенкова (Боярського). Правоохоронці збиралися з'ясувати, працівники Бюро були призначені на свої посади поза відкритим конкурсом та чи мають допуски до державної таємниці. На наступний день правоохоронці викликали на допит ще двох штатних працівників НАБУ. Згодом, стало відомо, що заступник генерального прокурора України Юрій Столярчук повідомив про підозру двом працівникам відомства, яким інкримінують злочини, передбачені двома статтями КК України: надання неправомірної вигоди службовій особі (ст. 369) та провокацію підкупу (ст. 370).

Крім того, Луценко зазначив, що агенти не були допущенні до держтаємниці  та використовували незареєстровану в Україні техніку для прослуховування, яку завезено контрабандним шляхом.

"Це величезний букет нелегального угруповання, яке діє нелегальними методами з нелегальною апаратурою. Про це – двох агентів – я дізнався десь два тижні тому. Тепер бачу усю повноту проблеми", – заявив він.

За словами Луценка, директору НАБУ Артему Ситнику загрожує кримінальна відповідальність через порушення правил роботи відомства. 

"Кримінальна відповідальність за вже допущені помилки обов'язково буде, у першу чергу, керівника відомства, який згідно із законом має повноваження і зобов'язаний відповідати за дотримання всіх правил", – зазначив генпрокурор.

Позиція НАБУ

У Нацбюро заявили про "сплановану диверсію" з боку українських спецслужб та ГПУ під час спецоперації.

"Національне бюро розцінює дану ситуацію як свідому диверсію, сплановану і реалізовану за участю Служби безпеки України та Генеральної прокуратури. З квітня цього року тривала спеціальна операція під прикриттям, але і СБУ, і Генпрокуратура, своїм вчорашнім арештом цю операцію зірвали", – зазначила вона.

Крім того, директор Бюро Ситник заявив, що СБУ зірвали усі операції агентів під прикриттям.

За його словами, наразі припинені всі операції агентів НАБУ під прикриттям. За інформацією ЗМІ, йдеться про від чотирьох до семи операцій. Ситник зазначив, що через витік інформації, можливість довести розслідування до кінця втрачена.

У антикорупційному відомстві також оприлюднили розсекречені аудіо- та відеоматеріали, отримані в рамках проведення негласних слідчих дій щодо корупції в ДМСУ.

"Була використана легенда, за якою детектив НАБУ діяв в інтересах іноземної компанії, зацікавленої в офіційному працевлаштуванні в Україні своїх працівників – громадян інших держав. Представник НАБУ встановив безпосередній контакт із першою заступницею голови ДМСУ, яка, за оперативною інформацією, була одним з керівників злочинної організації", – йдеться у повідомленні.

Після заяв Луценка щодо "нелегальних угрупувань", у антикорупційному бюро повідомили, що слова генпрокурора не відповідають дійсності.

"Заяви Генерального прокурора України про нібито незаконність роботи окремих підрозділів Національного бюро не відповідають дійсності, а подекуди й суперечать здоровому глузду", – йдеться в повідомленні.

У Бюро зазначили, що відбір штатних працівників для виконання оперативно розвідувальної діяльності здійснюється на конкурсній основі, але з врахуванням вимог Закону "Про державну таємницю". Водночас, наголошується, що ці працівники можуть мати доступ до інформації, що становить державну таємницю, так само, як і працівники підрозділів ОРД інших правоохоронних органів.

Крім того, у відомстві прокоментували заяву Луценка щодо незаконної  техніки. Так, згідно з повідомленням, усі технічні засоби, які НАБУ використовує під час здійснення ОРД, придбані офіційно й перебувають на обліку, як того вимагає законодавство.

Згодом, Ситник зазначив, що спецслужби України працюють проти НАБУ.

"Така відкрита стадія (протистояння – ред.) почалася після затримання сина Міністра внутрішніх справ. Почалася масштабна PR-атака, почалися зриви наших операцій, почалася масштабна робота всіх спецслужб України проти Антикорупційного бюро", –  розповів він.

За його словами, дії правоохоронних органів є "продовженням сценарію з блокування антикорупційної реформи в Україні".

Версія СБУ

Керівник СБУ Василь Грицак заявив, що спецслужба нормально співпрацює з усіма суб'єктами оперативно-розшукової діяльності та розповів подробиці голосної операції щодо детективів НАБУ.

За його словами, Пімахова звернулася до СБУ 26 вересня із заявою щодо провокування її Тітенковим до отримання хабара.

Грицак пояснив, що далі за процедурою матеріали 27 вересня було передано до прокуратури. Він повідомив, що 28 вересня органом досудового розслідування в апеляційному суді було отримано санкції на проведення щодо Тітенкова негласних слідчо-розшукових дій: зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, спостереження за особою.

Реакція на зрив спецоперації НАБУ

Президент України Петро Порошенко відреагував на конфлікт між українськими правоохоронними органами та назвав цю ситуацію "латиноамериканським карнавалом". 

"Шуму, галасу й пір'я стільки, що часом дійство нагадує якийсь латиноамериканський карнавал – президент про конфлікт між правоохоронними органами", – йдеться у повідомленні.

Також Порошенко заявив про неприпустимість міжвідомчих конфліктів.

"Здорове суперництво, цивілізовану конкуренцію, чесне змагання вітатимуть і Президент, і суспільство. А от конфлікти, сварки, інтриги та ворожнеча є неприйнятними, бо йдуть на користь лише спільному ворогу – злочинності і корупції", – наголосив президент.

У Державному департаменті США висловили занепокоєння через зрив правоохоронцями спецоперації НАБУ та заявили, що такі дії "підривають незалежність антикорупційних інституцій". 

"Нещодавні події, включаючи зрив розслідування корупції на високому рівні, арешт посадових осіб з Національного антикорупційного бюро України і вилучення конфіденційних документів НАБУ, викликають стурбованість щодо відданості України боротьбі з корупцією", – йдеться в заяві.

У відомстві також заявили, що подібні дії є "частиною намагань підірвати незалежні антикорупційні інституції, які Сполучені Штати та інші допомагали підтримати". Крім того, у Держдепі розповіли про маштаби допромоги НАБУ.

"Професіонали правоохоронних органів США увійшли до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), щоб сприяти нарощуванню спроможності до боротьби з корупцією та відшкодування активів та посилити загальні антикорупційні зусилля України. Підтримка США сприяла відкриттю 333 кримінальних справ, 207 повідомлень про підозри та завершенню 108 звинувачень у справах, пов'язаних з корупцією. Поточна програма буде продовжувати будувати ці досягнення", – йдеться у повідомленні.

При цьому зовнішня допомога Штатів загалом принесла Україні 1,3 мільярда доларів, а також сприяла відшкодуванню тих збитків країні, що були нанесені попередньою владою, а саме повернення вкрадених 3,24 мільярди доларів.

Дипломатичний представник США в Україні Марі Йованович повідомила, що високо оцінила роботу працівників НАБУ та прокурорів САП.

"Ми пишаємося тим, що надали підтримку створенню цих антикорупційних органів і продовжимо допомагати їм. Пару днів назад я зустрілася з деякими зі слідчих НАБУ і прокурорів САП, і розмовляла з цими хоробрими чоловіками і жінками, багато з яких, працюючи в НАБУ і САП, залишили інші посади і роботу, щоб взятися за те, що вони вважають своїм покликанням: допомагати Україні стати демократичною, прозорою країною, що відповідає європейським стандартам", – заявила вона.

Екс-заступник помічника глави Пентагону з питань України та Євразії в адміністрації Барака Обами, нині директор аналітичного Центру Байдена при Пенсильванському університеті Майкл Карпентер заявив, що СБУ та Генпрокуратура спеціально зривають роботу НАБУ.

"Соромно бачити, як Генеральна прокуртаруа та СБУ намагаються зірвати таємні операції НАБУ", – зазначив він.

Європейська служба зовнішніх дій поширила заяву щодо ситуації у сфері боротьби з корупцією в Україні.

Євросоюз уперше чітко став на бік НАБУ в конфлікті між українськими правоохоронними органами та поклав вину за загострення на ГПУ.

"Публічне розкриття розслідування фактів корупції з боку Генеральної прокуратури суттєво послаблює можливості Національного антикорупційного бюро проводити ефективні розслідування,  а також підриває віру людей у можливість ефективної протидії корупції", – йдеться у заяві речниці ЄСЗД.

У Брюсселі нагадали, що боротьба з корупцією залишається "ключовим елементом розвитку відносин України та ЄС", і наголосили, що від ефективності антикорупційної компоненти залежить успіх всіх інших реформ.

У Міністерстві закордонних справ Великої Британії зазнаичили, що втручання у діяльність Бюро – це тривожний знак, що ставить під загрозу майбутнє незалежних антикорупційних розслідувань в Україні. 

"НАБУ, в створення якого Велика Британія вклала значні ресурси, є надзвичайно важливою ланкою антикорупційного механізму в Україні та досягла значного прогресу у своєму розвитку та проведенні розслідувань. Нещодавні події, зокрема, втручання у розслідування НАБУ і викриття його агентів під прикриттям, – це тривожний знак, що ставить під загрозу майбутнє незалежних антикорупційних розслідувань", – йдеться у заяві.

Також у британському МЗС наголосили, що корупція залишається головною загрозою для стабільності та національної безпеки України, в той час як українські виборці визначають її як основну проблему в країні.