Анна Бабінець журналіст

Колективне несвідоме

ut.net.ua
24 Жовтня 2008, 00:00

 

Наразі виборчий бюлетень не дозволяє українцям віддати свій голос «за всіх» – лише «проти всіх». Та політичні реалії штовхають до виникнення такого варіанту волевиявлення.
 
Кілька днів тому прем’єрка Юлія Тимошенко запропонувала всім політичним силам об’єднатися в «суперуряд», який долатиме економічну кризу. Під час зустрічі з головами фракцій прем’єрка заявила, що кожна політична сила має відрядити до цього уряду своїх представників. Присутнім сподобалася ця красива й утопічна ідея, особливо головному комуністу Петрові Симоненку – під час зустрічі він майже в усьому погоджувався з Юлією Тимошенко.
 
Колективна відповідальність передбачає відсутність винного, тобто безвідповідальність. До того ж, ситуація, коли всі політичні сили гуртом керують державою, не передбачена жодною формою держуправління. Щоправда, ідея Тимошенко «жити дружно» в умовах кризи не нова. Нещодавно кандидат у президенти США від республіканців Джон МакКейн у зв’язку з економічною кризою запропонував опонентові демократу Бараку Обамі відкласти партійні суперечки та на перше місце поставити інтереси держави. Обама відповів «ні», вважаючи, що криза, навпаки, ставить політичне питання: як вирішувати проблему, й своє бачення мусять пояснити обидва кандидати. Ось як відреагував на цю дискусію відомий філософ Славой Жижек: «Пропозиція відкласти в бік партійні чвари – чиста політика, позерство, партійна політика, замаскована під позапартійну, відчайдушне намагання показати свою сторону як універсально аполітичну… Штатам не потрібно менше політики, Штатам потрібно більше політики».
 
Українські політики, як і Обама, відмовилися створювати «широку коаліцію». Тому команді прем’єрки довелося готувати антикризовий пакет законопроектів власними зусиллями. Про нього урядовці говорять не один тиждень, але остаточну редакцію Мінфін розробив лише вночі з вівторка на середу. Ним передбачається провідна роль держави в регулюванні, зокрема, банківської сфери, а також мораторій на підвищення пільг та соціальних виплат протягом наступних двох років. На перший погляд (поки не опубліковані тексти документів), ці кроки здаються адекватними.
 
Наразі Тимошенко шукає союзників, які проголосували б за ці законопроекти. Проте, наприклад, Володимир Литвин та Віктор Янукович уже кілька днів курсують по регіонах із турами, схожими на передвиборчі. Їх наразі більше цікавить питання виборів, аніж безсонні ночі міністра Пинзеника. В п’ятницю, коли Тимошенко розраховує на ухвалення Радою антикризових законів, регіонали планують проводити з’їзд. Єднання «всіх заради всього» навряд чи відбудеться. Спроба Арсенія Яценюка зв’язати фінансові закони з виділенням коштів на вибори в один пакет не вдалася. Включення такого «гібриду» до порядку денного набрало 201 голос за необхідних 226. Одні не хочуть відповідати за кризу, інші – за вибори.