Кінець підкрався непомітно, хоч видно було й здалека. Саме за таким сценарієм відбувається відключення Миколи Азарова від грошових потоків.
Під час радикальної перетруски уряду 9 грудня Микола Азаров вийшов сухим з води. Побратим Федір Ярошенко залишився головою Мінфіну, керівництво податкової теж зберегло посади.
Але все, що відбувалось потім, вказувало на кар’єрну катастрофу, яка несподівано спіткала Миколу Яновича. Звичайно, на рівні кулуарних розмов йому пророкували відставку через бажання різних груп впливу Партії регіонів забрати під себе найдорожче крісло в Кабміні. Паралельно Азарову пророчили перехід до керівництва Нацбанком, що дозволило би видатному маркшейдеру зберегти політично-фінансову вагу. Але не так сталось, як гадалось.
Спочатку Янукович звільнив міністра охорони здоров’я Зиновія Митника. Хоча Азаров мав суму аргументів, щоб понад півроку захищати керманича МОЗівських тендерів від нападок «регіоналки» Тетяни Бахтєєвої, пов’язаної з секретарем Радбезу Раїсою Богатирьовою. Також було звільнено Тетяну Єфіменко, яка у ранзі заступника голови Мінфіну керувала створенням Податкового кодексу, що так вразив підприємців.
Разом з тим, президент відправив у відставку Володимира Стельмаха, однак на звільнене місце в Нацбанку запропонував не Азарова, а молодого Сергія Арбузова – представника «Укрбізнесбанку», який вважається одним із схемних банків сім’ї Януковичів. Донедавна цей банк називався «Донеччина». Цього року банк оселився поряд з легендарним «Зоряний» у будівлі, яку Партія регіонів загадковим чином отримала від Судової адміністрації. Її будували як новий дім для Печерського райсуду. Однак ще при Тимошенко-Ющенко почали ремонтувати під центральний штаб «регіоналів». Як виявилось – під сімейний банк президента. Саме в «Укрбізнесбанку» тримають рахунки компанії, причетні до крадіжки «Межигір’я» у держави і функціонування у режимі особистої резиденції Віктора Федоровича.
І ось тепер від керівництва податковою відсторонено Олександра Папаіку, що здивувало багатьох. По-перше, у пресу не просочувалось навіть чуток про зміни. По-друге, Папаіка зовсім недавно був головою наглядової ради того самого «Укрбізнесбанку», тому був не чужим Януковичу особисто. Він навіть має фірму «Енерго-інвест», що оперує багатомільйонним здобутками у вугільній імперії Юрія Іванющенко, якого також знають як Юру Єнакієвського.
Але було і «по-третє». Папаіка довгі роки працював пліч-о-пліч з Азаровим в системі ДПАУ. І коли тоне покровитель, то всі його протеже втрачають дах. Тим більше, що азаровці виконали свою місію.
Податкова з початку року вбила 168 конвертаційних центрів і на ринку залишилось 12-14 структур, які мають безпосередні контакти з контролюючими державними органами у сфері оподаткування та грошово-кредитної політики. Внаслідок цього ціна конвертації в центральних та північно-західних регіонах країни зросла з 3-5 % до 7-10 %. Іншими словами, багатомільярдний ринок конвертації було монополізовано. Відтепер з готовою монополією має справу новий голова ДПАУ Віталій Захарченко, який до цього набирався досвіду у якості заступника Папаіки.
Багато хто з підприємців після приборкання азаровських «орлів» міг видихнути полегшено. Бо цього року вони побували під жахливим пресом. Однак чи варто їм насправді розраховувати на покращення життя вже сьогодні? Податкову очолив кадровий міліціонер, який робив кар’єру від рядового слідчого. Тим паче в донецькому УБОЗі в 90-х, коли місцеві терикони ледь не кожен день чули звуки пострілів. Лише у 2008 році він почав осягати ремесло податківця у Полтавській ДПА. Але і тут він продовжив «ментівську» справу – очолив податкову міліцію спочатку області, а цього року і всієї України. А відтепер і всю ДПАУ. Тож підприємці дуже швидко дізнаються чи варто чекати миру від силовика.
Між тим, у бізнесу фактично зникають можливості достукатись до серця податківців через лобістські структури. Понад десять років тому в Україні була створена громадянська організація «Асоціація платників податків України». Серед засновників АППУ Тиждень знайшов екс-нардепа Володимира Пєхоту, а нині керівника центрального апарату Партії регіонів. У різні роки її очолювали не останні люди. Наприклад, Степан Гавриш, Микола Оніщук. Однак вона ніколи не була ключовим гравцем на ринку податкового лобізму. Аж поки не прийшло 10 грудня 2010 року.
В цей день АППУ виключила екс-міністра юстиції Миколу Оніщука зі своїх лав за деструктивну діяльність. Після цього асоціацію очолила Валентина Арбузова, мати Сергія Арбузова, який очолив Нацбанк.
Валентина Геннадійовна офіційно працює головою правління Всеукраїнського банку розвитку, який також офіційно контролюється фірмою «Донснабтара» старшого сина президента Олександра Януковича.
Пані Арбузову презентував раді АППУ особисто Віталій Захарченко. Він «відзначив, що податкова адміністрація вже давно і плідно співпрацює з АППУ, поважає та шанує роботу організації з допомоги платникам податків. Однак лише зараз податкові органи виходять на якісно новий рівень співпраці з Асоціацією», – йдеться у повідомленні прес-служби організації. Про новий склад лобістської організації, до якої ввійшли чиновники, бізнесмени, а також співачка Наталя Валевська, читайте тут.
Ці слова Захарченко казав 10 грудня. Себто за два тижні до його призначення головою ДПАУ. Однак для Азарова вони мали стати останнім дзвінком. Наразі невідомо, які зусилля доклав Микола Янович, щоб відвернути увагу Банкової від його сектору впливу на економіку. Проте очевидно, що цих зусиль виявилось замало.