Хто такий Фетхуллах Гюлен, якого звинувачують у спробі перевороту в Туреччині

16 Липня 2016, 15:36

Виступаючи на телеканалі CNN Turk, президент Туреччини Реджеп Ердоган звинуватив у спробі державного перевороту опозиційного ісламського проповідника Фетхуллаха Гюлена, що проживає в США. Аналогічну версію висунув турецький міністр юстиції. Прихильники Гюлена при цьому відкинули причетність до заколоту, назвавши звинувачення на свою адресу «вкрай безвідповідальними».

– Фетуллах Гюлен – духовний лідер руху «Хізмет», колишній імам, проповідник і ісламський громадський діяч. Вважається в Туреччині дуже впливовою людиною, у нього мільйони послідовників у ісламському світі. У 2013 році Гюлен був включений в число 100 найвпливовіших людей світу за версією Time, в список 500 найвпливовіших людей світу журналу Foreign Policy, а також зайняв 11 місце в списку найбільш впливових мусульман.

– Ідеї Гюлена досить прогресивні. У своїх текстах він підкреслює роль науки і освіти в розвитку суспільства, а також важливість діалогу між представниками різних конфесій. Він вважає демократію найбільш прийнятним політичним режимом, виступає за багатопартійність, засуджує радикальний іслам. Його ідеї надихнули послідовників відкрити понад тисячу шкіл, університетів і культурних центрів майже в 150 країнах. У Туреччині «гюленівські школи» вважаються одними з кращих і сучасних.

– Гюлен в 1999 році поїхав в США на лікування і вже не повертався до Туреччини.

– У 2000 році його звинуватили в змові проти уряду Туреччини. У 2008 році процес був закритий за відсутністю складу злочину. Незважаючи на ці звинувачення, рух Гюлена активно підтримував партію Ердогана, поки той був прем'єр-міністром, що допомогло майбутньому президентові на виборах.

– У 2013 році відносини Гюлена з Ердоганом загострилися. Проповідник розкритикував жорсткі заходи поліції відносно протестувальників проти забудови стамбульського парку Гезі. Від дій співробітників правоохоронних органів тоді загинули кілька людей. Мирні протести переросли в хвилю демонстрацій і заворушень по всій Туреччині. Ердоган звинуватив в організації протестів прихильників «Хізмет».

– У тому ж 2013 році в країні розгорівся гучний скандал: 52 високопоставлених чиновників з партії Ердогана затримали за звинуваченням в корупції, після чого громадяни стали вимагати відставки уряду. У відповідь Ердоган, тоді ще прем'єр-міністр, заявив, що антикорупційна операція, що отримала назву «Великий хабар» спланована рухом Гюлена. Він назвав «Хізмет» терористичною організацією, мета якої – повалити уряд, і постановив закрити школи Гюлена. Сам проповідник неодноразово заперечував подібні звинувачення і в нечисленних інтерв'ю підкреслював, що він є противником екстремізму і не збирається втручатися в політику.

– Навесні 2016 році конфлікт посилився ще сильніше. У березні була передана під контроль зовнішньої адміністрації одна з найбільших турецьких газет – Zaman, яка, як вважає влада Туреччини, пов'язана з Гюленом. У квітні турецька поліція затримала майже 90 осіб, підозрюваних у зв'язках з «Хізмет». В кінці травня Ердоган заявив, що рух Фетхуллаха Гюлена буде прирівняний до терористичної організації.

– З 2014 року турецький суд тричі видавав ордер на арешт проповідника. 14 липня 2016 року газета Sabah повідомила, що прокуратура Анкари збирається направити офіційний запит до Мін'юсту США про екстрадицію Гюлена.