Світ

  ▪   Віталій Рибак

Ніч кривавого півмісяця

Як відбувалась та чим закінчилась спроба військового перевороту в Туреччині

В події цієї ночі було важко повірити. Після 23:00 група турецьких військових водночас почала діяти в Анкарі та Стамбулі: були перекриті аеропорти та ключові мости через Босфор. Майже одразу захопили президентський палац, і Реджеп Таїп Ердоган був змушений тимчасово втікати. Досі невідомо, хто стояв на чолі заколоту, але бої на вулицях Анкари та Стамбула забрали понад шістдесят життів.

Після перших перемог військові почали боротись за громадську увагу. Одразу після півночі в ефірі державного каналу TRT оголосили заяву, у якій йшла мова про те, що «військові сили Туреччини взяли контроль над країною, щоб відновити конституційний порядок, забезпечити дотримання свобод та прав людини, верховенство закону та безпеку». Учасники перевороту також наголосили на тому, що вони зберігають дію всіх міжнародних договорів. Канал одразу перестав вести мовлення. О третій ночі, коли канал відбили прихильники Ердогана, диктор зізнався, що був змушений виголосити заяву заколотників під дулом пістолета.

О пів на першу ночі президент Ердоган також виступив на CNN Turk, однак не в особі, а за допомогою відеодзвінка на мобільний телефон диктора каналу. Президент закликав народ виходити на вулиці та "захистити демократію", а також пообіцяв невдовзі доєднатись до людей. «Країна подолає це випробування, нація стане проти заколотників. Невдовзі ми знищимо цю окупацію», — говорив турецький президент у зверненні до народу. Мечеті також через гучномовці для оголошення молитви закликали народ підтримати державний лад та стати проти військових.

В результаті на вулиці вийшла величезна кількість людей, пройшли масові протести на підтримку влади. Мітингувальники йшли проти військових та навіть відбивали у них військову техніку. Тим часом і в Анкарі, і в Стамбулі відбувались перестрілки між військовими-заколотниками та спецпідрозділами та поліцією, які зберегли вірність президентові. Незважаючи на те, що заколотники відкривали вогонь по цивільних та атакували урядові будівлі — зокрема, кілька бомб було скинуто на парламент Туреччини —, вони не могли довго протистояти проурядовим силам. Близько третьої ночі перші учасники путчу почали складати зброю.

Читайте також: Тема дня: Спроба військового перевороту в Туреччині

Щодо самого Ердогана, то певний час було точно не відомо, де він знаходиться. Його літак, на якому він утік з Анкари, не міг приземлитись у Стамбулі. Новинна служба американського телеканалу NBC повідомляла із посиланням на Міністерство оборони США, що турецький президент намагався просити притулку в Німеччині, однак Берлін відмовився прийняти літак президента.

О пів на четверту ранку президентський літак все ж зміг приземлитись у Стамбулі. «Ця влада, яка була обрана народом, зберігає контроль. Туреччина пишається вами», — заявив Ердоган у зверненні з аеропорту до тих, хто вийшов на вулиці.

В організації заколоту Ердоган звинуватив рух Хізмет — прихильників досі впливового у Туреччині колишнього імама, ісламського громадського діяча і мислителя Фетхуллаха Гюлена (він входить до переліку найвпливовіших мусульман у світі), який здавна критикує Ердогана, і якого у 1998-му вже звинувачували у спробі перевороту. З 2006-го Гюлен живе у добровільному вигнанні у Сполучених Штатах. Однак самі гюленіти заперечують свою причетність до заколоту, називаючи його «дивним та цікавим», натякаючи, що події сьогоднішньої ночі розв’яжуть турецькому президентові руки у переслідуванні своїх політичних супротивників.

«Я категорично засуджую спробу військового перевороту в Туреччині. Владу потрібно здобувати шляхом вільних та чесних виборів, а не сили. Як тому, хто пережив кілька військових переворотів протягом попередніх п’яти десятиліть, мені особливо обурливо чути звинувачення про причетність до цієї спроби. Я категорично заперечую звинувачення», — сказав Гюлен у своїй заяві.

За результатами ночі президент Ердоган залишається при владі. Військові, які робили спробу перевороту, переважно здались, однак залишаються невеликі групи, які продовжують чинити опір. Наразі відомо про арешт 1563 військових, зокрема 5 генералів, а також загибель 90 осіб у нічних боях. Значна частина загиблих — цивільні, що вийшли на підтримку президента, — про це повідомляє видання The Guardian. Але головне питання — хто організував заколот і з якою метою — поки залишається без однозначної відповіді. За повідомленнями Anadolu, серед заарештованих військових - генерал Мемгуд Гакбілен, голова штабу турецького командування в Егейському регіоні. А турецький новинний сайт Aksam повідомляє про затримання контрадмірала Нейята Атілли Демірхана. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.