Литвин Тарас біохімік

Хай тобі тек!

ut.net.ua
13 Лютого 2009, 00:00

Виставка Consumer Ele­ctro­nics Show (CES) зазвичай демонструє, у якому напрямі рухатимуться технології. Цього року порівняно з попередніми шоу помітна тенденція до зростання «зелених» технологій. 

Компанія 4Home презентувала систему ефективного використання електроенергії Energy EM-3200, за що та отримала звання найкращої інновації у категорії «Еко-дизайн та екологічно безпечні технології». Си­стема 4Home Energy цілодобово стежить за використанням енергії у квартирі, на дисплеї детально вказується поточне споживання електрики кожною ро­зеткою і приладом. Крім того, система пропонує варіанти оптимального використання енергії та способи заощадження. За допомогою ком­п’ютера чи смартфона процес енергоспоживання можна конт­ролювати і вдома, і за межами квартири: з офісу можна буде нагадати дітям про те, щоб вони вимкнули світло в туалеті Ідив. також стор. 36І.
 
Southwire здивувала перспективною розробкою Flatwire – це кабель-невидимка у вигляді тонкого паперу, який можна приклеїти до стіни і пофарбувати (не потрібно довбати стіни). Чисто й екологічно!
 
Подив публіки викликала плас­тикова квітка EasyBloom Plant Sense для дач і квартир, що відстежує умови довкілля і повідомляє, наприклад, коли з’являться бруньки, або пояснює, чому не розпускаються ваші квіти. Нижній датчик чудо-квітки вимірює якість ґрунту, дренаж, концентрацію поживних речовин. А верхній сенсор визначає інтенсивність світла, температуру та вологість повітря. Завдяки EasyBloom заощаджуються вода, добрива і час.
 
Картинка
 
У сфері телевізорів-моніторів триває гонитва за якнайбільшою площею, якнайменшою товщиною та енерго­ефективністю. Sony показала енергоощадні екологічні 40-, 46- і 52-дюймові телевізори VE5. Вони споживають на 40% менше електрики, ніж попередні моделі, а також обладнані сенсором Presence, що реєструє, чи є хтось у кімнаті. Якщо немає, картинка з екрана зникає.
 
Але головна тенденція сьогодні – розвиток органічних світлодіодів OLED, що мають значні переваги порівняно, приміром, з рідкокристалічними дисплеями: 1) менші габарити і масу; 2) нижче енергоспоживання за однакової яскравості; 3) відсутність параметра «кут огляду», тобто якісне зображення під будь-яким кутом зору; 4) висока контрастність і якісніша передача кольорів; 5) можливість створення гнучких екранів.
 
Та сама Sony показала цікаві прототипи OLED-телевізорів з діагоналлю 21 і 27 дюймів. Samsung здивував гнучким екраном OLED, який у вимкненому стані стає цілковито прозорим! Очікується, що з таких OLED-дисплеїв виготовлятимуть вікна й вітрини, щоб милуватися інтер’єром чи природою, дивитися рекламу чи кіно.
 
Звук
 
У світі акустики виробники прагнуть до якомога реалістичнішого звуку. Перемогу за інновації в категорії «Високоякісне аудіо» здобула Pathos Acoustics завдяки гібридному монопідсилювачу Adrenalin. Потужність фронтальних каналів – 180 Вт, чистий клас А, діапазон відтворюваних частот – від 1 до 80 000 Гц.
 
У близькій категорії «Аудіокомпоненти» найбільш новаторською визнали компанію Harman Kardon, що презентувала 7,2-канальний аудіо-відео-ресивер Harman Kardon AVR 7550HD. Ресивер вперше використовує технологію компенсації рівня гучності різних джерел Dolby Volume. Потужність – сім каналів підсилення по 110 Вт кожен, є можливість підключити два сабвуфери. Серце ре­сивера – подвійний 32-бітний звуковий процесор останнього покоління Aureus DA710 від Texas Instruments.
 
Щоб усім тілом і думками поринути в звуки, компанія Psyko Audio Labs створила унікальні навушники Psyko 5.1. Вони відтворюють справді об’ємне звучання завдяки незвичному розташуванню динаміків – їх аж п’ять у верхній частині дужки. А там, де у звичайних навушників розміщені динаміки, у Psyko 5.1 – два сабвуфери. На вухах є також невеличкі люки – їх можна відкривати, щоб вуха провітрилися.
 
Ігри
 
Бурхливий розвиток гральної галузі задовольняє не лише геймерів, а й інженерів багатьох напрямів електроніки. Наприклад, 3D-оку­ляри для комп’ютерних ігор від Intel мають ширшу перспективу – від медицини до космічних програм. Те саме можна сказати про відеоокуляри Crystal фірми Myvu. Вони сумісні з iPhone та iPhone 3G, мають два VGA-дисплеї з технологією Kopin CyberDisplay, що забезпечують кращу чіткість і конт­растність зображення.
 
D-Link створила гральне крісло GPH-120, а D-Box – крісло для домашнього кінотеатру, що має два приводи, рухається і вібрує синхронно з подіями у фільмі.
 
SimCraft презентувала прототип гральної станції Apex SC830 для віртуальних гонщиків. Це платформа, що в режимі реального часу рухається у всіх напрямках (кут до 40°) залежно від динаміки віртуального автомобіля.
 
Незвичний на вигляд 3D-ма­ніпулятор Novint Falcon від компанії Novint Technologies забезпечує зруч­­не керування процесом гри – достатньо дотиків у трьох координатах. Цей пристрій значно зручніший у певних іграх, тому може замінити звичайні джойстики і клавіатуру з мишкою.
 
Пам’ять
 
На виставці CES-2009 стало зрозуміло, що в боротьбі форматів Blu-ray остаточно поклав HD DVD на лопатки. Приз за інновації в категорії «Відеоплеєр» отримав компактний Blu-ray-плеєр Samsung BD-P4600. Він установив нову планку якості: супертонкий (1,5 см), швидкий (диск виймається за 1 с), монтується на стіну, бездротовий зв’язок (Wi-Fi), можливість оновляти прошивку для доступу до нових функцій формату Blu-ray.
 
Серйозніша пам’ять – жорсткі диски – також прогресує. Вінчестер ioSafe не боїться відкритого полум’я (до 760°С), води та інших форс-мажорів. Серед інноваційних розробок на CES-2009 були також універсальна зарядна система Callpod ChargepodV2 (у ній можна підзарядити одночасно сім мобільних пристроїв: ноутбуки, мобілки, плеєри), кишеньковий проектор Samsung MBP200 Pico, що відтворює 2-дюй­мове зображення з мобільного на 50‑дюймовий екран, інтелектуальний телескоп Meade ETX-LS з вбудованою зоряною енциклопедією (самостійно ідентифікує зірки і сузір’я, за допомогою вбудованої камери робить якісні знімки нічного неба).
 
Ці та інші інновації ми, можливо, незабаром побачимо у магазинах, адже технології вже не крокують уперед, а летять.