Для ефективної боротьби з навмисною дезінформацією існує ціла палітра рішень. Насамперед на рівні законодавства, оскільки конспірологія ґрунтується на ненависті, але найбільша віра є в мобілізацію громадянського суспільства, зокрема й через соцмережі. Про це в інтерв’ю Тижню розповів керівник французької дослідницької лабораторії Conspiracy Watch Руді Рейхштадт.
«Повертаючись до вашого запитання про те, як боротися, я додав би, що існує ціла палітра рішень. Насамперед на рівні законодавства, оскільки конспірологія ґрунтується на ненависті. Але найбільше я вірю в мобілізацію громадянського суспільства, зокрема й через соцмережі. Безупинна контраргументація з використанням методології і фактів. Мусимо визнати, що ми живемо у світі, де конспірологи перестали бути непомітними маргіналами. Вони зайняли свою суспільну нішу й залишатимуться поруч із нами в майбутньому, нагадуватимуть про себе, щойно станеться якась яскрава, несподівана, шокуюча подія», – сказав він.
При цьому Рейхштадт зауважив, що треба нарешті пояснити, як працює конспірологія, чому всі ці теорії змов є для нас такими принадними. Дієвість теорії змов забезпечує ефект викриття. Люди ніби торкаються до прихованої правди, що приємно для їх свідомості. Але це також інтелектуальні залякування, коли людину бомбардують десятками аргументів.
«Наприклад, вам озвучують 5, 10, 20 аргументів (висмикнутий із контексту факт, фото, цитата, справжня інформація впереміш із неперевіреними чутками тощо), намагаючись пояснити, скажімо, що Євромайдан в Україні 2014 року був насправді замаскованим під революцію державним заколотом, який привів до влади фашистів і неонацистів. Щоб демонізувати весь рух, акцент робитимуть на присутності крайніх правих активістів, демонструватимуть світлини, на яких зігує якийсь молодик. Якщо ви погано орієнтуєтеся в темі й не шукаєте інформації в інших джерелах, найімовірніше, будете вражені. Тому обов’язково потрібно перевіряти такі конспірологічні повідомлення», — пояснив він і додав, що пропаганду не перемогти ще більшою пропагандою. Її можна здолати лише фактами, розслідуваннями, гідною довіри інформацією з чітких, надійних джерел.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»