Ще в 1994 році на так званому «місцевому референдумі» жителі Донбасу відповідали на питання щодо федералізації, проте сам «референдум» був передвиборчим ходом. Про це пише в черговому числі «Українського тижня» журналіст Денис Казанський.
«У 1994 році одночасно з виборами до Верховної Ради в Донецькій та Луганській областях відбулася подія, яку одні називали «місцевим референдумом», а інші – «дорадчим опитуванням». За законом провести референдум було неможливо, тому офіційною визнали другу назву. Опитування включало чотири пункти, перший із яких стосувався державного устрою України. Жителів Донбасу запитували, чи згодні вони на федерацію, а також на державний статус російської мови», – пише журналіст.
За словами Казанського, організацією цього заходу в Донецькій та Луганській областях займались «обласні комісії з дорадчого опитування громадян», що виконували рішення депутатів обласних рад.
«"Референдум" був передвиборним ходом», – зазначає експерт.
На 1994 рік в Україні припали не тільки парламентські, а й президентські електоральні перегони, а в самому Донбасі обирали також і очільників областей.
«По закінченні виборів про результати «референдуму» більше не згадували. Складно стверджувати, наскільки достовірні вони були, однак за федералізацію на Донбасі тоді проголосувало 80% жителів», – узагальнює Казанський.
Матеріал «Витоки донецького сепаратизму» повністю читайте в черговому числі журналу "Український тиждень", №51.