«За новим законом, камери вимкнуться одразу по завершенні голосування. Тобто те, що відбуватиметься з бюлетенями під час підрахунку голосів, так і лишиться таємницею», – пише Олександр Михельсон у своїй статті для «Українського тижня».
При цьому буде вестися пряма онлайн-трансляція процесу голосування. Втім, зазначає автор, навіть пряме відеосвідчення таки можна поставити під сумнів.
«В Росії епізод, в якому, за словами глядачів, невідомі вкидали бюлетені в урну ще до відкриття дільниці, офіційно визнали цілком законними діями членів виборчкому з перевірки опечатаної урни. Крім того, навіть на прямий відеодоказ злочину можуть просто не прореагувати відповідні органи. Не реагує ж ніхто на дії тих-таки депутатів, котрі в тому числі й закон про камери приймали, голосуючи чужими картками, чому є години й години відеодоказів», – пише Михельсон.
У свою чергу автор «Дзеркала тижня. Україна» Валентина Самар зазначає, що невідомо, коли і як виборець може отримати потрібний йому запис у виборчій комісій. Закон ні процедуру, ні власне, в яких випадках і хто має право отримати копію запису з якогось засідання комісії, не встановлює.
Згідно з новим законом, відеоспостереження в режимі реального часу буде транслюватися на спеціально створеному сайті. Хто буде адмініструвати його роботу пізніше має виписати Кабмін.
Технічна сторона питання (що визначально для такого масштабного проекту) взагалі не відображена в законі. А деякі моменти повністю випали. Зокрема, в документі відсутня чітко сформульована норма про те, що, крім картинки, ми також зможемо чути процес голосування, і, відповідно, чи буде вестися аудіозапис.
Нагадаємо, 5 липня Верховна Рада визначила порядок встановлення й використання веб-камер у приміщеннях виборчих дільниць на виборах Ради, які пройдуть 28 жовтня.
Рада виділила Центральній виборчій комісії 993,6 млн гривень для оснащення виборчих дільниць на парламентських виборах системами відеоспостереження.