Політика

  ▪   Олександр Михельсон

«Побачу кожного»: веб-камери на виборах не захистять репутацію влади

«Передбачувані» рішення уряду та парламентської більшості про онлайн-вибори вкотре змушують згадати класичну приказку про наміри, котрі ведуть відомо куди.

Ще в березні регіонал Валерій Коновалюк, відомий шанувальник політики Владіміра Путіна, запропонував запозичити російський досвід і забезпечити всі виборчі дільниці України відеокамерами з трансляцією в Інтернет. Тоді в Росії таке рішення прийняли під вибори президента, на яких Путін мусив за всяку ціну перемогти в першому турі. Тож на обладнання понад 90 тис. дільниць РФ камерами витратили в цілому 28 мільярдів рублів – значно більше 10 мільярдів гривень, за нинішнім курсом.

Відтак в Україні аналогічна ідея підтримки не знайшла: навіть однопартійці Коновалюка висловлювали впевненість, що, хоча у нас дільниць майже втричі менше, таких грошей в українському бюджеті не знайти. Аж раптом 2 липня прем’єр Микола Азаров заявив, що на парламентських виборах 28 жовтня на дільницях всієї країни встановлять 34 тисячі відеокамер, які транслюватимуть хід голосування в Інтернет через супутниковий зв’язок.

«Нам доведеться піти на витрати, бо вже зараз готуються (опозицією – ред.) фільми про те, як ми вкидаємо бюлетені», - пояснив Азаров. А вже за три дні, 5 липня, 259 депутатських «кнопок» підтримали відповідний законопроект.

Що, власне дають відеокамери на виборчих дільницях? В теорії, вони дозволяють зафіксувати вкидання бюлетенів або інші незаконні маніпуляції з ними чи з урнами для голосування. На парламентських вибрах-2002 року, за деякою інформацією, дивовижно високий результат пропрезидентського блоку «За ЄдУ!» на Донбасі підлеглі тодішнього донецького губернатора Віктора Януковича забезпечували в тому числі й прямою заміною вже заповнених урн. Очевидно, перед камерами таке зробити було б складніше.

І все ж виникає ціла низка питань.

Навіть пряме відеосвідчення таки можна поставити під сумнів. В Росії епізод, в якому, за словами глядачів, невідомі вкидали бюлетені в урну ще до відкриття дільниці, офіційно визнали цілком законними діями членів виборчкому з перевірки опечатаної урни. Крім того, навіть на прямий відеодоказ злочину можуть просто не прореагувати відповідні органи. Не реагує ж ніхто на дії тих-таки депутатів, котрі в тому числі й закон про камери приймали, голосуючи чужими картками, чому є години й години відеодоказів…

Нарешті, за новим законом, камери вимкнуться одразу по завершенні голосування. Тобто те, що відбуватиметься з бюлетенями під час підрахунку голосів, так і лишиться таємницею.

Зрештою, пряме вкидання бюлетенів – це одна з найгрубіших, але далеко не єдина технологія фальсифікації. Саме в день прийняття законопроекту міжнародна організація Freedom House оприлюднила звіт, в якому піддала сумніву готовність української влади провести чесні й прозорі парламентські вибори. Але в цьому звіті ані слова не сказано про можливе вкидання бюлетенів. Натомість багато йдеться про принципи формування складу виборчкомів, де в деяких регіонах може зовсім не виявитись представників опозиції, про загрозу зняття неугодних кнадидатів із виборів цими виборчкомами та ручними судами, нарешті, про «системну недовіру» суспільства до влади. Правлячу партію звіт дуже обурив, і зрозуміло, чого: очевидно, такі ходи, як установка відеокамер на дільницях, не повернуть довіри до «режиму» ні за кордоном, ні навіть удома.

Читайте також: Новий звіт Freedom House: “Крихка демократія” і помітний регрес України

Тим часом в опозиції підозрюють, що справа в зовсім іншій «довірі». Мовляв, виборці, котрих, особливо в провінції, вже нині масово підкуповують завтрашні кандидати від провладних сил, боятимуться, що за допомогою камер влада контролюватиме їхній вибір. Прямим наслідком такого ставлення до можновладців може стати зростання числа відданих за них голосів – і це, формально, без жодної фальсифікації…

На завершення не можна не повернутись до згаданих на початку статті фінансових моментів. Як згадувалось, Микола Азаров говорив про 34 тис. камер – по одній на дільницю. Проте закон, прийнятий Радою, передбачає встановлення вже двох камер на кожну дільницю. На це негайно виділили 993,6 млн. грн. Але (так було і в тій же Росії) коли дійде до установки камер та їх підключення, цю суму доведеться підвищувати. Можливо, навіть не раз. Мало того: деякі спеціалісти в своїх коментарях ЗМІ взагалі сумніваються, що всі дільниці вдасться підключити до супутникових каналів, як це обіцяв глава уряду. Але ж хіба це буде бідою для влади, якщо гроші вже будуть освоєні? До речі, цікаво буде побачити, ким. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.