Проект акту підготувало та внесло до розгляду міністерство інфраструктури з метою забезпечення реалізації закону «Про морські порти України».
«Критерієм включення до проекту акта 18 морських портів є їх можливість здійснювати належним чином, наявним устаткуванням та обладнанням на відповідних територіях та акваторіях обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних та експедиційних робіт, забезпечення належного рівня безпеки судноплавства, охорони портових засобів та суден з дотриманням вимог міжнародних договорів України, охорони навколишнього природного середовища та інших пов'язаних з цим видів господарської діяльності», сказав міністр інфраструктури Володимир Козак.
Нагадаємо, у листопаді 2012 року Кабінет міністрів розширив перелік об’єктів державної власності, які можуть передаватися у концесію, внісши до списку всі морські порти України.
У травні 2012-го Верховна Рада ухвалила закон «Про морські порти України», який дозволяє оренду чи концесію портових причалів строком до 49 років, а також передбачає можливість продажу на конкурсних засадах цілісних майнових комплексів держпідприємств і 100% публічних АТ, створених в процесі корпоратизації підрозділів держпідприємств – морських портів.
В Україні налічується 18 державних морських портів. В Одеському регіоні працюють Одеський, Іллічівський, Білгород-Дністровський порти та порт «Южний», у Миколаївському регіоні розташовані Миколаївський порт та спеціалізований морський порт «Октябрськ». Порти Кримського регіону – Керченський, Севастопольський, Феодосійський, Ялтинський та Євпаторійський. У Азовському регіоні є Маріупольський та Бердянський порти, а на Дунаї – Ренійський, Ізмаїльський та морський порт Усть-Дунайськ. Порти Херсонського регіону – Херсонський та Скадовський.