Юрій Пойта: «Український уряд мав завеликі ілюзії та очікування щодо Китаю»

21 Березня 2023, 12:21

Український експерт, а нині запрошений дослідник тайванського аналітичного центру Інститут із досліджень національної оборони та безпеки, Юрій Пойта у коментарі Тижню пояснює можливі наслідки візиту лідера Китаю Сі Цзіньпіня до Москви.

На думку експерта, поки що немає індикаторів, які б вказували, що ці переговори можуть принести Україні якісь позитивні новини. «Це була величезна ілюзія, що Китай буде впливати на РФ, щоб вона закінчила цю війну, бо вона йому не вигідна. Так, війна йому можливо не зовсім вигідна, але для того, щоб вона завершилася, він вдаватиметься до впливу не на РФ, а на Україну, аби вона пішла на поступки», – каже Пойта.

Сьогодні, 21 березня, у Москві мають відбутися переговори російської та китайської делегацій. З російської сторони вже анонсовано, що там будуть члени різних груп з різних міністерств, які відносяться до оборонно-промислового комплексу, космічної галузі, енергетики та ін. На думку Пойти, це означає, що за результатами будуть скоріш за все підписані документи, які сприятимуть розвитку китайсько-російських звʼязків і посилюватимуть російську економіку, її здатність до роботи в умовах санкцій та складної геополітичної ситуації. «Вони даватимуть можливість російській економіці бути більш на плаву, ставати більш ефективнішою і звичайно продовжувати фінансувати військові витрати», – попереджає експерт, — «Росія в складній ситуації. Вона не може виграти війну, а навпаки може її цього року програти. І ми бачимо, що позиції КНР та Росії у російсько-українській війні співпадають. Гадаю, що Китай серйозно підтримуватиме Росію. Я поки зберігаю обережність щодо того, чи Пекін передаватиме озброєння у великих кількостях. Однак Росії воно необхідне і, гадаю, що поступово він це робитиме. Він вже надає певні типи військово-технічної допомоги і поки що ніхто не зміг покарати  його за це».

Читайте також: Західні ЗМІ про візит Сі Цзіньпіна у Москву: Тет-а-тет нерівних партнерів

Якщо Китай зважиться на передачу зброї, то найімовірніше робитиме через треті країни, аби зберігати «туман війни», вважає Пойта. «Передача зброї через треті країни – це логічний шлях для Китаю, аби зберігати туман війни. Альтернативні шляхи  можуть бути морем через Іран, а далі через Каспійське море. Також це можна робити і через Білорусь. Нещодавно було підписано близько 15 документів стосовно співробітництва у зокрема і в галузі промисловості. А це у свою чергу може бути повʼязано і з оборонно-промисловим сектором», – стверджує український експерт.

Як пояснює Пойта, США часто звинувачують Китай у підриві порядку заснованого на правилах. Власне це пояснює позицію щодо рішення Міжнародного кримінального суду видати ордер на арешт Владіміра Путіна. Китай раніше також ігнорував рішення МКК щодо своїх дій. «Китай нечутливий до токсичності Путіна. Є дистанціювання від російсько-української війни, але не має бажання дистанціюватися від Путіна», – каже Пойта.

«Україна уважно стежить за візитом, але українські можливості стежити за цим візитом досить обмежені. Так само, як і можливості української дипломатії запобігти якимось ініціативам, які будуть спрямовані проти України. На жаль, Україна не має ніяких інструментів впливу на КНР, але ці інструменти є у Вашингтоні, Брюсселі та Європейських столицях», – вважає Пойта. Він також додає, що Києву потрібно звертатися до своїх партнерів, аби вони попередили Пекін, що будь-які негативні заяви Сі зруйнують звʼязки Китаю та цих країн, будуть скасовані чи призупинені спільні проєкти. «Деякі країни вже це роблять і дуже чітко прокомунікували. Гадаю, що цим країнам також треба розробити план, щоб Китай знав, що на нього очікуватиме, якщо він, наприклад, надасть бронежилетів для 300 тис. мобілізованих», – наголошує він. Сильним сигналом, на думку Пойти, було б, який було оголошено про початок  вступу України до ЄС та НАТО. «Це дало б серйозний сигнал для Пекіна, що Україна не просто буферна зона між двома великими силами, а вона є частиною Заходу, тому будь-які дії проти України – це дії проти Заходу», – каже експерт.