Для України саміт Східного партнерства залишив подвійне відчуття. З одного боку, наша країна визнана одним із провідних учасників програми й уже отримала всі необхідні Угоди, з другого – у декларації не вказано чіткі перспективи щодо членства в Євросоюзі. Про це пише журналіст Тижня Юрій Лапаєв.
За його словами, у першому випадку Київ має зосередитися виключно на повному виконанні всіх ухвалених договорів.
«Остаточна імплементація Угоди про асоціацію навіть за умови максимально ефективного її впровадження може тривати близько п’яти років. За словами президента Порошенка, у рамках вже згаданого формату Східне партнерство Плюс ми можемо дістати доступ до єдиного цифрового та енергетичного ринку, Митного союзу ЄС. Втім, у фінальному тексті рішення саміту про це немає згадки. Як немає згадки й про інше важливе для України питання — про миротворців. Хоча, як заявив Порошенко, йому вдалося «об’єднати ЄС навколо української миротворчої місії на Донбасі». Прес-служба президента повідомила, що це питання він обговорював і під час двосторонніх зустрічей із європейськими лідерами, зокрема Анґелою Меркель», — йдеться в матеріалі.
Водночас Лапаєв пояснює, що причини того, що у декларації не вказано чіткі перспективи щодо членства в ЄС, чого дуже прагнула українська делегація, полягають не лише в Україні, а й у самому Євросоюзі. ЄС сфокусований на власних проблемах, яких і без України вистачає, і це можна зрозуміти. Численні теракти й мігрантська криза аж ніяк не сприяють тому, щоб мешканці Європи жадали приєднати до себе країну, у якій майже чотири роки триває війна, а більшість новин про корупційні скандали.
Втім, зауважує він, українська сторона, як і інші країни — учасниці СП, може розраховувати на реалізацію важливих енергетичних проектів, як-от приєднання до Європейського енергетичного союзу. Важливими визнані питання безпеки енергопостачання та диверсифікація джерел енергії.
Крім того, пише Лапаєв, очікується укладання договору про спільний авіаційний простір, більше відомого як «Про відкрите небо». Україну запрошують гармонізувати цифрові ринки з Європою. Позитивною має стати й підтримка малого та середнього бізнесу в нашій країні через полегшення кредитування. А надання Україні макрофінансової допомоги на 2018–2019-й, яка має надійти вже з початку наступного року, Порошенко взагалі назвав «вишенькою на торті».
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»