Історик: застарілі радянські страшилки російської пропаганди прирікають Росію на поразку

9 Березня 2014, 16:23

«Міфи часів Другої світової війни відроджують, у першу чергу, російські політики в Росії і проросійські в Україні, тому що для них це – єдина ідеологічна база, на якій вони можуть будувати подальші політичні контексти. Для сучасної Росії міф про велику вітчизняну війну, про велику перемогу – це базисні речі, на яких вони хочуть відороджувати велич теперішньої Росії. Зауважмо, Друга світова – це єдина війна, яку Росія виграла у ХХ столітті. І через це вона для них настільки важлива», – наголошує В’ятрович.

Проте, на його думку, спробам використання термінології війни, «яка закінчилась понад 60 років тому, в Україні скоро буде поставлено край».

«Штампи-терміни часу Другої світової війни почнуть відходити у минуле, коли ця тема буде достатньо розкрита на науковому рівні. І коли науковці зруйнують, урешті, різні пропагандистські міфи довкола цієї проблематики», – наголосив історик.

За його словами, термін придатності страшилок, які породжує Росія, залежать від зміни влади.

«Якщо в Росії при кермі будуть такі люди, як Путін, що ставлять собі за мету відродження радянської неоімперії, то, очевидно, що їм цей радянський міф про Другу світову війну дуже потрібний. Як тільки відбудуться політичні зміни, то через міфи проступатиме й історична правда. Правда – найкращий інструмент проти російської пропаганди, але важливо, щоб вона мали канали поширення», – заявив історик.

Водночас, на його думку, термін придатності стереотипів про «бандєровцов» «залежить від ефективності роботи українських і світових істориків, від висвітлення ними тем».

«Самих мітингувальників на Майдані почали називати бандерівцями. І ми тепер бачимо на власних очах, як діяла пропаганда в 40-50-х роках, коли демонізували «бандєровцов».  Наступницею страшилок про Бандеру стала політсила «Правий сектор», яку зараз найбільше демонізують, найбільше розкручують російські ЗМІ. Але я не думаю, що «Правий сектор» і Дмитро Ярош не займуть на десятки років місце Бандери у російські пропаганді. Саме тому, що ми живемо не в ХХ столітті, а в ХХІ», – вважає експерт.

Він зауважує, що російська пропаганда у результаті програє, бо користується застарілими штампами й інструментами радянської епохи.

«Я завжди сміявся з невигадливості минулої влади на чолі з Януковичем, які не придумали нічого кращого, як просто копіювати те, що робилось на Майдані: Антимайдан, Антиавтомайдан й інші антиречі. Те ж саме бачимо тепер з російською пропагандою. Нічого нового. І це свідчить, що в результаті вони програють інформаційну війну», – вважає історик.