НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Соціолог: зараз ми спостерігаємо агонію радянських стереотипів про "бандєровцов"

Стереотипи з радянського минулого, які активно використовує російська пропаганда, не спрацьовують. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив Володимир Паніотто, соціолог, доктор філософських наук, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології.

«Я думаю, зараз ми спостерігаємо агонію радянських стереотипів про "бандєровцов". Вони зараз доживають свої останні дні, і це означає, що їх більше не зможуть використати», – вважає Паніотто.

За його словами, зараз міфи про кровавих "бандєровців" «діють на певну частину українців і росіян, які перебувають у полоні радянських стереотипів».

«Ким насправді є ті страшні, кроваві бандерівці, яких описувала радянська і продовжує змальовувати сучасна російська пропаганда? Це ніяк не корелює із реальністю, не витримує критики. Ми бачимо, що ці радянські стереотипи сипляться із неймовірною швидкістю, символом чого є цей Лєнінопад. Люди все більше починають нормально й об’єктивно дивитися на період радянської історії, тому паралельно непридатними стають страшилки про бандерівців. Думаю, у майбутній пропаганді перестануть використовувати цей сюжет як ненадійний», – зазначає соціолог.

На його погляд, в Україні ці процеси проходять швидше.

«Попри неймовірну технічну (не креативну) потужність російської пропаганди ці стереотипи й рамки не спрацьовують. Ми не бачимо на Півдні й Сході людей, які би виходили, захищаючись від страшних бандерівців. Ми ж з’ясували, що ті, хто піднімав якісь проросійські мітинги – це самі росіяни, яких доставили й відповідно проінструктували. У Росії процес руйнування стереотипів дещо загальмований завдяки тотальній пропаганді, але й у північних сусідів цей процес є також неминучим», – вважає Паніотто.

Він припускає, що зараз намагатимуться пробувати робити вслід за Бандерою страшилку з «Правого сектора».

«Але зауважте, що ця страшилка спрацьовує тільки у зв’язці з Бандерою, але провал цього стереотипу робить неможливим наступні прив’язки до цього питання. Якщо зникає міф про Бандеру, то й зникає міф про страшний Майдан чи «Правий сектор». А поки що російська пропаганда не придумала нічого нового»,  – зазначає соціолог.

На його думку, аби допомогти руйнації стереотипів, «потрібне максимальне роз’яснення із цього приводу, публікація документів».

«Допитливі люди будуть отримувати інформацію від першоджерел і ставатимуть посередниками для ширших мас», – наголошує експерт.

Соціолог Ірина Бекешкіна не настільки оптимістично ставиться до руйнування стереотипів про бандерівців.

 «Цей стереотип про страшного націоналіста, який знищував людей, протягом великого проміжку часу вбивали у голову людям. Думаю, зараз велика частина старшого покоління його поділяє», – вважає Бекешкіна.

За словами соціолога, у Росії цей стереотип найбільш поширений, «бо альтернативних точок зору немає».

«Тим більше, що бандерівці діяли проти радянської влади. А Росія себе вважає наступницею радянської епохи, тобто, на їхній погляд, вони воювали проти них», – наголошує соціолог.

У той час Бекешкіна звертає увагу й на інший стереотип, що бандерівець – «людина з крильцями».

«І коли таке починають розказувати людям, то це теж викликає загальну недовіру», – вважає Бекешкіна.