Іран може обвалити економіку Росії – Moody’s

21 Липня 2015, 21:42

Прогнозоване збільшення Іраном видобування нафти на мільйон барелів на добу впродовж 1-2 років "неминуче призведе до зниження цін", що може підірвати кредитоспроможність експортерів, які мають слабкі фінансові буфери, включаючи Росію, Венесуелу, Нігерію, Бахрейн і Оман. Про це йдеться в оприлюдненому сьогодні огляді міжнародного рейтингового агентства Moody's.

Згідно з оцінками Інституту міжнародних фінансів (Institute of International Finance, IIF), угода, що також відкриває Ірану доступ до раніше заморожених активів на суму близько $150 млрд, дасть змогу країні збільшити видобування нафти до 4 млн б/д до 2017 року.

Аналітики Moody's відзначають, що Іран має у розпорядженні резерви нафти приблизно в об'ємі 30 млн барелів, що знаходяться в танкерах, і надходження цієї нафти на світовий ринок ослабить ціни у разі, якщо не станеться відповідного зростання попиту.

Очікуване нарощування видобування Іраном може скоротити збільшення вартості нафти на $5 за барель, що прогнозувалося Moody's на 2016 рік, йдеться в огляді.

Читайте також: The Economist: У 2015-му експорт нафти з Ірану подвоїться

Експерти агентства відзначають, що Ірану знадобиться час, щоб компенсувати недостатні інвестиції в нафтову галузь у попередні роки. За оцінками самого Ірану, галузі потрібні інвестиції у розмірі $230 млрд, щоб компенсувати вимушене зниження видобування до 1,1 млн б/д в 2014 році з 2,5 млн б/д в 2011 році.

У Moody's відзначають, що Саудівська Аравія і Ірак нарощують видобування нафти, щоб компенсувати зниження цін на нафту і утримати свої частки ринку. При цьому Саудівська Аравія має достатній фінансовий буфер, щоб впоратися з поверненням Ірану на нафтовий ринок.

Інші країни Перської затоки, включаючи Оман і Бахрейн, мають обмежені можливості в плані нарощування видобування і слабші фінансові буфери. Зниження цін на нафту чинить негативний тиск на бюджетні і платіжні баланси обох країн.

Стійке зниження цін на нафту, ймовірно, призведе до подальшого послаблення рубля і підірве відновлення російської економіки, враховуючи, що близько 17-25% ВВП РФ, або 50% бюджетної виручки і 65% експорту пов'язані з енергетичним сектором, йдеться в огляді.

Експерти агентства відзначають, що Венесуела не може збільшити видобування, щоб компенсувати падіння цін на нафту, і зазнає серйозних проблем у зв'язку з втратою нафтових прибутків. Водночас в Moody's відзначають, що Об'єднані Арабські Емірати і Оман можуть виграти від збільшення обсягів іранського експорту, оскільки мають довгу історію торгівельних зв'язків з цією країною.