Нідерландський «стартапер»?
25 листопада стало відомо, що нідерландський інвестиційний фонд FreezeOil Fund купує мережу автозаправних комплексів «БРСМ-нафта», яку пов'язували з екс-міністром уряду Миколи Азарова Едуардом Ставицьким. Власником цього фонду є дехто Рул Піпер (Roel Pieper).
У релізі про укладення угоди наводять слова нового власника: «Україна нещодавно зробила значні кроки в напрямку більш тісного співробітництва з Європейським Союзом. Ми вважаємо, що український ринок пропонує значні можливості, особливо у сфері телекомунікацій та енергетики».
З одного боку, Піпер дійсно є інвестором та працював у США, Нідерландах та Росії у різних сферах бізнесу. З іншого боку, на його рахунку значна кількість невдалих проектів.
За інформацією російської газети «Ведомости», Рул Піпер має непряме відношення до банкрутства російського Связь-банку у 2008 році. Справа в тому, що цей банк видав кредит у розмірі $150 млн проекту Рула Піпера і його партнера Даніеля Болотіна з виробництва надлегких реактивних пасажирських літаків під брендом Eclipse 500. У результаті компанія-позичальник збанкрутувала, а банк втратив вкладені гроші.
Варто зазначити, що це не єдиний амбітний проект Рула Піпера, пов'язаний з Росією. Зокрема, ЗМІ писали про так і нереалізовані проекти з переходу транспорту Сочі на паливо на основі водню до Олімпіади-2014 і з видобутку в Іркутську кам'яного вугілля для переробки в бензин.
За інформацією українського журналіста Дмитра Гнапа, у 2009 році, Піпер хотів запустити Eclipse Aviation в Україні, але через зміну влади у 2010 залишився з нічим.
У Сполучених Штатах та в Нідерландах Піпер намагається позиціонувати себе як «ІТ-підприємець».
Окрім того сторінка з профілем Піпера є на російському сайті для придбання квитків «Ру-концерт». Можна припустити, що Піпер продавав послуги у РФ як бізнес-тренер, однак можливо він приїздив з іншою шоу-програмою.
Латвійський безхатченко
Помітний внесок до інвестиційної історії України, сам того не відаючи, зробив громадянин Латвії Ерік Ванагельс.
71-річний рижанин Ванагельс в 2011 році виявився засновником компанії Highway investment processing llp, яка стала переможцем тендеру на постачання нафтогазовидобувного обладнання для Чорноморнафтогазу. Ця справа стала відома як «вишки Бойка».
Латвійські журналісти тоді з'ясували, що прописка Ванагельса була анульована. У квартирі, де він раніше мешкав, залишилася племінниця, яка не побажала спілкуватися з репортерами.
Давня подруга Ванагельса, Ельвіра, з якою він досі підтримує зв’язки, повідомила, що раніше латиш був токарем високого класу. Проте сьогодні – це хворий, старий чоловік.
"Я б так не жила, якби він був олігархом… Тому що він п'є. То він загубив гаманець, то він втратив паспорт. Коли мама його ще вмирала, говорила: "Тільки не виходь за нього заміж, і не прописуй". Він коли п'є, то може з дому винести щось. Тому офіційно я з ним не хотіла. Так… як друг він приходить… Мотається: там, і там. У підвалах десь п'яний був, у нього ноги погризли щури. Сліпий, ледве-ледве на одне око бачить. Ось він приходив місяць тому — поміняв джинси і сорочку. Він прати приходить, бо йому ніде. Коли він дуже-дуже п'яний, так що сам йти не може, тоді мені хтось телефонує і каже: "Забирайте його", – заявила подруга Ванагельса.
Адвокат-газовик
На відміну від своїх менш успішних колег на ниві інвестування в Україну та зміни професії, угорський адвокат Пітер Паллаг зробив справді блискучу кар’єру у сфері видобутку газу.
Пал лаг очолює низку кіпрських компаній, серед яких Dorigin Limited, яка є власником Hartlog Limited, яка у свою чергу володіє 70% української Голден Деррік
«Золота вишка» (саме так перекладається назва української компанії) у різні роки отримала від Надра України право на розробку низки родовищ. У 2012 році таких було 28, що є найбільшим показником на українському ринку.
Журналісти з’ясували етапи сходження Пал лага на газовий олімп України. У 2004-2005 роках угорець працював директором британської фірми Reef Steel Works. А одним із засновників цієї фірми був житель Угорщини – Борис Присяжнюк. У британському офісі Пітера Паллага та Бориса Присяжнюка зареєстрована ще одна фірма зі схожою назвою: Reef Holdings Plc. З 1997 по 2001 власником та директором цієї фірми був Микола Володимирович Присяжнюк – міністр аграрної політики та продовольства України в уряді Миколи Азарова. Окрім того, Паллага пов’язували з іншим екс-міністром часів уряду Азарова – Едуардом Ставицьким.
Після зміни влади у лютому Голден Деррік позбавили права користування 20 нафтогазовими площами, однак 18 листопада рішенням суду право компанії на користування поновили.
Андорський лижник
Першим європейським інвестором, який став відомим на всю Україну був іспанець Джорді Сандра Бонвеі.
Восени 2012 року очолюване Владиславом Каськівим Нацагенство з інвестицій заявило про досягнення угоди про будівництво в Одеській області LNG-терміналу для імпорту скрапленого газу до України.
«Думаю, що з часом сьогоднішній день назвуть днем енергетичної незалежності України», – заявив Каськів 26 листопада 2012 року після «церемонії запуску проекту», в якій узяв участь тодішній прем’єр-міністр Микола Азаров.
За планом проект мали реалізувати іспанська компанія Gas Natural SDG за участі американської Exсelerate Energy LLC.
У прес-релізі події йшлося, що підписувати контракт іспанської сторони приїхав Джорді Гарсіа Табернеро.
Однак, вже за кілька днів у Gas Natural SDG заявили, що ніяких перемовин з Україною не вели, Табернеро, який дійсно працює у компанії до Києва 26 листопада не їздив.
Виявилося, що людиною, яка підписала невідомі папери перед журналістами та поруч з прем’єр-міністром України був Джорді Сарда Бонвехі, який ніколи не працював у Gas Natural SDG.
Щодо Бонвехі стало відомо, що він є керівником (підписантом) низки компаній, зареєстрованих в Україні, які надавали різний спектр послуг: від юридичних до утилізації сміття
Також у 2007 році Бонвехі зареєстрував компанію Ukrainvest Spain Promociones у передмісті Барселони і саме як представник цієї компанії вів перемовини з українською владою. За офіційною версією, Бонвехі – «посередник між українським та іспанським бізнесом».
6 грудня того ж року журналісти з’ясували, що Бонвехі, якому 43 роки, чимало працював лижним інструктором.
Члени сім'ї Бонвехі повідомили, що він пішов з дому, коли йому виповнилося 20 років, і став інструктором по лижам в Андоррі, окрім того 10 років тому він переїхав жити до України після туристичної поїздки та одружився на українці.
Продюсер поп-групи
За чотири місяці після історії з Бонвехі, 27 березня 2013 року у Кременчуці відбулася церемонія підписання «Меморандуму про взаємопорозуміння» між представниками України та британською компанію OverseasMerchandising Corporation Ltd.
За планами, британці повинні були збудувати індустріальний парк у Кременчуці. До цього проекту також мало стосунок очолюване Каськівим Держагенство з інвестицій, яке планувало збудувати 10 подібних парків по всій Україні.
Виявилося, що президентом OverseasMerchandising Corporation Ltd. є громадянин Великобританії Хемант Кумар Патак.
Пан Патак є уродженцем Індії і на той час уже 10 років проживав в Україні. Згідно з британським реєстром фірма OverseasMerchandising Corporation Ltd. Зареєстрована у Лондоні в 2011 році, статутний капітал склав ₤20.
Журналісти «Наших грошей» тоді встановили, що Патак «талановитий бізнесмен» у різних сферах: «Скажімо, на Полтавщині він стверджував, що продавав вугілля і свіжозаморожені продукти, на Херсонщині – що хоче збудувати аюрведичну клініку, а в Києві він більш відомий як поп-менеджер. Багато років він є співвласником ТОВ «Ідея. Рекламні технології», яке в тому числі займається розкруткою групи «Армія». Бізнес із співачками напевне не надто схожий на будівництво індустріальних технопарків. Однак можна їх запросити на відкриття. Усе ж якась радість Полтавщині».
гурт «Армія»
Проте найголовнішим здобутком Патака в Україні була вугільна сфера. Річ у тому, що Патак був контактною особою іншої британської фірми Industry east Europe investments Ltd. З адресою: Marata str, 1,Yenakiyevo, Donetsk region. Ця компанія є засновницею фонду Юрія Іванющенка («Юри Єнакіївського») «Нові технології».