Ці дані експерти оприлюднили до Всесвітнього дня свободи преси, який відзначається сьогодні.
Як зауважила очільниця Інституту Вікторія Сюмар, у 2011 не було жодного випадку вбивства журналістів, хоча справа Василя Климентьєва досі не розслідувана. Тим не менш, у 2010 році скарг від журналістів було значно більше, додає вона.
«Це не означає покращення ситуації щодо свободи слова, тому що кожен із цих випадків є надзвичайно показовий і журналісти бояться скаржитися на тиск і цензуру. Ті, хто міг скаржитися, за 2010 рік просто втратили роботу», – заявила Сюмар.
За словами Діани Дуцик із «Телекритики», їхнє видання зафіксувало появу в українському телепросторі заборонених тем, зокрема, дуже неохоче показують діяльність опозиції поза контекстом судових справ проти її лідерів, а також тенденцію до провокування у політичних ток-шоу емоційного протистояння замість того, щоб вести конструктивний діалог.
Щорічний моніторинг наповнення українських медіа, що його проводить «Телекритика», показав, що останнім часом частіше спостерігається порушення журналістського стандарту балансу думок, повноти інформації та відокремлення фактів від коментарів. Медіаексперти пов’язують це із тиском на редакції з боку власників медіа.
Нагадаємо, Україна опустилася на 9 позицій в рейтингу свободи преси, який щорічно складається міжнародною правозахисною організацією Freedom House.
Як відомо, Всесвітній день свободи преси відзначається з 1992 року. Дата 3 травня обрана не випадково. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», у якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. 1993 року Генеральна Асамблея ООН вирішила проголосити 3 травня Всесвітнім днем преси.