НОВИНИ

Комунальні видання Київщини змушують публікувати статті губернатора

Київська облдержадміністрація вимагає від комунальних видань Київщини публікувати замовні матеріали про голову облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка. Про це свідчать листи, відправлені з електронної пошти управління інформації та зв'язків з громадськістю Київської ОДА на адреси видань, копії яких є в розпорядженні «Телекритики».

Зокрема, у листі від 1 грудня 2011 року управління просить повідомити «про дату (№ газети) розміщення на шпальтах видання статті А. Й. Присяжнюка «Національна єдність та злагода - єдиний шлях до розвитку та процвітання».

Заступник голови Київської ОДА з гуманітарних питань Тетяна Подашевська у коментарі заявила, що це був поодинокий лист і в ОДА немає практики втручання в діяльність ЗМІ.

«Цей лист розіслала виконавець, яка вже звільнилася. Стаття, про яку йдеться в електронному листі, була опублікована в «Московском комсомольце», і до управління інформації звернулися з поліської газети з проханням, чи можна розмістити цю статтю. А виконавець перестаралася і про всяк випадок розіслала її всім», - пояснила Подашевська.

Вона також наголосила, що управлінню інформації та зв'язків з громадськістю ОДА немає потреби розсилати листи з вимогою розмістити інформацію про діяльність губернатора, тому що «Анатолій Йосипович (Присяжнюк) настільки цікава людина і робить стільки важливого, що журналісти самі із задоволенням пишуть про його роботу».

«Ми ніколи не втручаємося в редакційну політику видань. Анатолій Йосипович (Присяжнюк) навпаки каже, що не хоче чути тільки позитив, а хоче чути й конструктивну критику», - запевнила Подашевська.

Вона також додала, що при ОДА як дорадчий орган створена громадська рада, до якої входять головні редактори всіх комунальних видань і яка розглядає в тому числі питання свободи слова.

У свою чергу директор Інституту медіа права Тарас Шевченко наголосив, що обласна влада не має жодних підстав вимагати від районних газет навіть при тому, що ці видання державної чи комунальної власності, публікувати ті чи інші матеріали. «Такі дії мають розцінюватися, по-перше, як цензура, яка заборонена Конституцією, по-друге, вони можуть кваліфікуватися як перешкоджання журналістській діяльності, оскільки журналістам не дозволяють самостійно визначати теми та порядок висвітлення, що кваліфікується за ст. 171 Кримінального кодексу України», - сказав медіаюрист.

Нагадаємо, Інститут масової інформації провів моніторинг «джинси» та неналежного маркування. За результатами, дві щоденні газети «Факты» та «Сегодня» розмістили у суботніх номерах від 24 березня ідентичні матеріали про голову Київської міської державної адміністрації Олександра Попова.

Як відомо, журналістський рух «Стоп цензурі!» пообіцяв не виконувати «джинсові замовлення» та інформувати про факти замовлення інформаційних повідомлень від політиків чи політичних сил.