“Центр гравітації світу пересунувся до Китаю, – йдеться у тексті, оприлюдненому на сайті інституту. – Окрім Франції, постраждалими в процесі також є НАТО та Європейський Союз.”
Фахівець з питань геополітики Institut Montaigne відстоює думку, що Європа 2021 все більше нагадує ту, якою вона була напередодні Першої світової війни. “ХХІ століття стане сторіччям Китаю, так саме, як ХХ (починаючи від 1941) було століттям Сполучених Штатів Америки, – пише пан Муазі. – Так само, як Німеччина часів Вільгельма ІІ, Китай навіює страх, насамперед — у власному географічному регіоні — у зоні Індокитаю… Демократичні та недемократичні держави Азії потребують додаткових гарантій безпеки. На їхню думку, ніхто не зможе захистити їх краще за США.”
Читайте також: Глава ООН: Протистояння Китаю та США може розділити світ
Аналітична розвідка наголошує, що історичні паралелі ніколи не варто сприймати буквально. “У 1914 не існувало ядерної загрози, а Європа економічно не залежала від Німеччини, як світ сьогодні залежить від Китаю, – йдеться у публікації. – Що робити, коли найбільша геополітична загроза надходить від твого постачальника? Світ обертається навколо Азії. Після падіння СРСР, Європа більш не є першою лінією оборони для Сполучених Штатів… Падіння Кабула демонструє обриси нового світового порядку. Його можна дуже просто узагальнити: це — нова холодна війна.” На думку політолога, НАТО буде важко відновитись, в атмосфері зради та розбрату, що панує нині у лавах учасників альянсу.
Автор тексту зазначив, що Франція опинилася у важкій ситуації. Грати самостійну гру вона не в силах: “За часів генерала Холодної війни та де Голля Франція могла бути, в очах Латинської Америки та Азії, ідеальною альтернативою для тих, хто не бажав долучатися до жодного з блоків. Але сьогодні Азія протистоїть китайській загрозі, а Східна та Центральна Європа — російській. Франція ж лише існує геополітично, але не має ваги. Її роль — це викривати небезпеки, що виникають”.