Видання нагадує, що відповідно до договорів від жовтня 2010 року і січня 2011 року консорціум у складі Deutsche Bank, BNP Paribas, Royal Bank of Scotland (RBS) і «Сбербанку» зобов'язався організувати розміщення білоруських євробондів. RBS припинив співпрацю з Білоруссю ще у серпні, тепер же за ним послідували німецька і французька кредитні установи.
Повідомляється, що в активістів правозахисних організацій Free Belarus Now і Index on Censorship відбулася бесіда з бундесканцлером Ангелою Меркель.
«Я сказала їй, що інвестиції Deutsche Bank ніяк не допомагають народу Білорусі», – цитує газета Ірину Богданову, сестру екс-кандидата в президенти Білорусі Андрія Саннікова, який знаходиться в білоруській в'язниці.
«Я пояснила, що це інвестиції в репресивну диктатуру. Це все одно що оплачувати знаряддя репресій. Вона сказала, що згодна і що обговорить це з банком», – заявила Богданова.
У Deutsche Bank, проте, заявили, що їм «не відомо ні про які звернення з апарату Меркель».
Як заявили Independent у прес-службі BNP Paribas, «після 19 грудня ми припинили будь-яку діяльність у Білорусі, за винятком торгового фінансування. Єдине, що ми зробили, – завершили операції, зобов'язання за якими були дані до 19 грудня. На даний момент ми не обробляємо і не плануємо ніяких нових операцій з державою Білорусь».
«Deutsche Bank, RBS і BNP Paribas підтримували диктатуру. Ми раді тому, що вони пішли на поступки, не залишивши Лукашенку практично ніяких варіантів, окрім як випустити його політичних в'язнів», – заявив представник Index on Censorship Майк Харріс.
«З початкових чотирьох банків лише «Сбербанк» поки не заявив, що не буде мати справ з Лукашенкою. Ми будемо продовжувати кампанію, поки він цього не зробить», – пообіцяв Харріс. Коментар «Сбербанку» Independent отримати не вдалося.
На думку кореспондента IndependentДжерома Тейлора, крок Deutsche Bank і BNP Paribas «посилить тиск на квазірадянський уряд» Лукашенки, якийі без того змушений діяти в умовах «швидкого погіршення ситуації у сфері економіки».
Нагадаємо, з 10 жовтня список осіб, яким заборонено в'їзд до Європейського Союзу, поповнився ще 16 громадянами Білорусі. Більшість з них є суддями, які виносили вироки учасникам акції протесту в Мінську в грудні 2010 року.
На даний час в'їзд до країн Євросоюзу заборонено 192 білорусам, а три білоруські компанії мають заморожені активи в ЄС.