НОВИНИ

  ▪   Ірина Шарпінська

Лукашенка продовжує рятувати Білорусь "закручуванням гайок"

Незважаючи на заклики Заходу звільнити усіх політичних в’язнів та погрози про введення нових санкцій проти білоруських чиновників у цій країні продовжуються арешти учасників акцій протесту та вводяться нові заборони.

Хвиля масових акцій протесту у Білорусі останніми місяцями стихла. Однак у окремих містах щосереди акції продовжують відбуватися, незважаючи на оголошену організаторами перерву в їх проведенні. Так, 5 жовтня міліція затримала трьох учасників мовчазного протесту в Гомелі. Зазначимо, що форми протесту білорусів досить різноманітні – від мовчання до будильників.

Поза тим, як стало відомо, влада Білорусі підготувала список інтернет-ресурсів, які заборонено переглядати працівникам держустанов. До списку увійшли 25 інтернет-сайтів, у тому числі провідні опозиційні, серед них - «Хартія'97», «Білоруський партизан», сайт правозахисного центру «Весна», електронний обмінник валют «Прокопович», а також інші ресурси, які, за версією офіційних структур, віднесені до однієї групи з порнографічними та екстремістськими сайтами.

Офіційний Мінськ боротьбу проти неугодних інтернет-сайтів почав ще в 2009 році. Тоді Олександр Лукашенко своїм указом створив окрему спецслужбу - Оперативно-аналітичний центр (ОАЦ), яка, за даними білоруських опозиціонерів, влаштовує DOS-атаки проти опозиційних ресурсів, а також займається троллінгом.

Зазначимо, що раніше на білоруських радіостанціях заборонили висукати в ефір ряд рок-композицій. До того ж списку неугодних, які критикували білоруську владу, потрапили деякі письменники.

Між тим, вчора стало відомо, що білоруський парламент прирівняв флеш-моби до пікетувань. Закон запроваджує нові правила проведення масових заходів, посилює заходи відповідальності учасників, наділяє великими правами співробітників силових відомств.

Днями співробітники міліції і КДБ Білорусі зборонили пробіжку людей у парку імені Горького у Мінську. Вони заявили, що бігати не можна, інакше усі учасники будуть затримані за участь в несанкціонованому заході.

На фоні фінансової кризи, яка лише посилюється, рейтинг президента Аляксандра Лукашенки впав до історичного мінімум. При цьому він влазить у мільярдні борги.

Фінансова криза в Білорусії почалася навесні 2011року. Опозиція і економісти пояснюють її роздутими передвиборними обіцянками Лукашенки. Криза призвела до девальвації білоруського рубля на 60 відсотків, дефіциту валюти, перебоїв з товарами і розігнала інфляцію до приблизно 55 відсотків за вісім місяців.

Тоді білоруська влада почала активно забороняти державним ЗМІ писати про економічну кризу в країні. У серпні показово сімох директорів мінських магазинів звільнили за порожні прилавки.

Разом з тим влада запровадила обмеження на вивезення з країни ряду товарів, серед яких опинилася навіть макулатура. Наприкінці вересня Білорусь ввела повторну тимчасову заборону на вивезення насіння ріпаку, льону та окремих видів олій (до березня 2012 року).

Наприкінці серпня Національний банк Білорусі заборонив продавати валюту в обмінних пунктах. Тоді ж Лукашенка заявив, що не пізніше жовтня 2011 року у країні буде введена електронна система обліку покупки валюти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.