Ігор Коліушко: Місцеві вибори неможливо проводити за старим законом

5 Січня 2015, 18:05

Здійснити децентралізацію влади неможливо без адміністративно-територіальних перетворень. Про це пише голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко у спецпроекті видання «Світ у 2015».

"Передавати такий обсяг повноважень і фінансів, який декларує затверджена Кабміном у квітні цього року Концепція реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, сьогодні можна хіба що великим містам. У сільській місцевості немає суб’єктів, готових взяти на себе та ефективно виконувати такі повноваження. Саме тому перед запровадженням децентралізації влади треба сформувати адміністративно-територіальні одиниці, спроможні виконувати нові повноваження, – громади. Але це складно зробити без внесення змін до Конституції України", – зазначає автор статті.

За його словами, політики обіцяють зробити такі кроки назустріч реформам, про що свідчить проект коаліційної угоди нового парламенту.

"Попри це, дехто з них і далі говорить про дострокові місцеві вибори. Постає питання: а як можна поєднати одне з іншим?", – зазнасає Коліушко.

На його думку, внесення змін до Основного Закону можливе наприкінці весняної сесії.

"Для цього голосувати за відповідний проект доведеться вже на першій сесії Верховної Ради нового скликання (грудень – січень), тобто буквально через місяць. Тоді після висновку Конституційного Суду України на другій сесії можна буде ухвалити його в цілому. Після чого доцільно провести адміністративно-територіальну реформу, запровадивши на законодавчому рівні нову систему громад як територіальної основи для майбутніх органів місцевого самоврядування. А тоді виходити на вибори на новій територіальній основі в термін, визначений Конституцією, тобто наприкінці жовтня 2015-го", – йдеться у статті.

"Якщо територіально-адміністративна реформа та децентралізація не будуть проведені до місцевих виборів, доведеться їх відкласти ще на п’ять років – термін роботи новобраних місцевих рад.Також варто наголосити, що місцеві вибори неможливо проводити за старим Законом «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Він, на мій погляд, дуже неякісний. Адже був ухвалений влітку 2010-го Партією регіонів та її сателітами і був покликаний забезпечити максимально сприятливий для Януковича та його команди результат на місцевих виборах у жовтні того самого року", – наголошує автор.

"Одним із недоліків цього документа є гіпертрофована роль політичних партій. Адже він не передбачає можливості самовисування кандидатів у депутати місцевих рад. Тільки через політичні партії, які навіть не мають своїх осередків нижче від районного рівня. Водночас закон поєднує найгірші варіанти наявних виборчих систем: пропорційної із закритими списками й одномандатними мажоритарними округами. Окрім того, відкриває величезну кількість можливостей для задіяння адміністративного ресурсу, тиску влади та фальсифікацій результатів волевиявлення. Тому його слід змінити, ухваливши новий закон про місцеві вибори", – резюмує Коліушко.

Детальніше читайте у матеріалі "Дискусія про передчасні" у друкованому спецпроекті "Світ у 2015".