Про це він сказав у коментарі Тижню.
За словами юриста, відповідно до положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Євросуд може брати справу до розгляду лише після того, як «було вичерпано всі національні засоби юридичного захисту, згідно із загальновизнаними принципами міжнародного права, і не пізніше шести місяців від дати постановлення остаточного рішення на національному рівні».
«Зазвичай наведені норми Конвенції тлумачаться таким чином, що лише після того, як особа скористалася всіма можливими способами оскарження судового рішення в межах національної судової системи, така особа може звернутися зі скаргою до Європейського суду з прав людини. Водночас, сама Конвенція не дає визначення, що саме розуміється під такими поняттями як «вичерпання всіх національних засобів юридичного захисту» та «остаточне рішення», – відзначає Сидоренко.
«Відтак, не можна виключити, що з урахуванням всіх обставин розгляду «газової справи» Європейський суд з прав людини дійде висновку, що у даному випадку право Юлії Тимошенко на звернення до Європейського суду виникло після винесення судового рішення (про залишення в силі вироку Печерського райсуду Києва) апеляційним судом», – додав він.
Втім, останньою інстанцією щодо цієї справи, за словами Сидоренка, є Верховний Суд України.
«Водночас для передачі справи на розгляд Верховного Суду необхідне відповідне рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ», – зазначив він.
За прогнозами Сидоренка, Євросуд може як взяти до розгляду справу Тимошенко після рішення Апеляційного суду, так і відмовити у розгляді її скарги з посиланням на те, що не вичерпано всі національні засоби юридичного захисту.
«У разі, якщо Європейський суд з прав людини не погодиться з аргументами захисту Тимошенко стосовно неможливості її судового захисту в межах української судової системи, лідерці опозиції може бути відмовлено у розгляді її скарги з посиланням на те, що не вичерпано всі національні засоби юридичного захисту (не оскаржено вирок Печерського районного суду Києва, залишений в силі Апеляційним судом Києва) до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ і до Верховного Суду України. Якщо ж Євросуд констатує вичерпання заявником можливостей судового захисту, то прийме справу до розгляду», – пояснює юрист.
Нагадаємо, 23 грудня Апеляційний суд Києва залишив у силі вирок Печерського районного суду, згідно з яким Юлія Тимошенко засуджена до семи років позбавлення волі за перевищення повноважень під час підписання газових контрактів з Росією.
Тимошенко раніше заявляла, що не подаватиме касаційної скарги в разі підтвердження Апеляційним судом Києва законності вироку.
Адвокат Сергій Власенко вважає, що відмова екс-прем’єра подавати касацію не є перешкодою для розгляду Євросудом скарги Тимошенко. Натомість прокурор Лілія Фролова заявила, що Європейський суд з прав людини навряд чи прийме до розгляду скаргу Тимошенко без рішення суду касаційної інстанції.
Як відомо, 16 грудня Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду скаргу Тимошенко про порушення норм Європейської конвенції з прав людини під час притягнення її до кримінальної відповідальності.