Євросоюз звинуватив Росію в збитті безпілотника ОБСЄ на Донбасі

8 Листопада 2018, 22:16

Європейський Союз звинуватив Росія та підконтрольні їй незаконні збройні формування в збитті безпілотного літального апарату Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі, біля російського кордону. Про це йдеться в заяві Європейського Союзу, виголошеній під час засідання Форуму ОБСЄ із співробітництва у галузі безпеки у Відні.

 

"Факти свідчать, що Росія та збройні формування, які вона підтримує, несуть відповідальність за інцидент, і потребується пояснення з боку Російської Федерації", – йдеться у повідомленні.

 

Водночас  у ЄС наголосили, що будь-яке втручання проти технічного обладнання СММ ОБСЄ "йде всупереч букві та духу Мінських домовленостей".

 

"Ті, хто відповідальні за будь-яке навмисне пошкодження, знищення чи втрату безпілотників СММ та іншого обладнання, повинні понести відповідальність, як політичну, так і фінансову", – підкреслюється в заяві ЄС.

 

"Цей інцидент також слід розглядати на тлі триваючих, систематичних обмежень щодо свободи пересування СММ, що відбуваються переважно в районах, які знаходяться під контролем підтримуваних Росією збройних формувань, а також на тлі перешкоджанню належному моніторингу СММ ситуації вздовж неконтрольованого українсько-російського державного кордону",  – зазначається в повідомленні.

 

До заяви, окрім 28 країн-членів Євросоюзу, також приєдналися кандидати на вступ Колишня Югославська Республіка Македонія, Чорногорія та Албанія, країни Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA) Ісландія, Норвегія та Ліхтенштейн, країни-члени Європейської економічної зони, а також Україна, Молдова, Грузія, Андорра та Сан-Марино.

 

Читайте також: Військові колони з РФ та невідведене озброєння. Які порушення зафіксувала місія ОБСЄ на Донбасі з початку осені

 

Нагадаємо, 27 жовтня в ОРДО зник безпілотник ОБСЄ, який під час польоту поблизу населеного пункту Калинове виявив зенітний ракетний комплекс (9К33 "Оса") та автоцистерну для пального на схід від Нижньокринського. Після цього БПЛА зафіксував колону з семи вантажівок на ґрунтовій дорозі поблизу кордону з РФ. Після фіксації колони вантажівок літальний апарат був скерований для подальшого спостереження за колонною. Однак протягом приблизно 35 хвилин до втрати зв'язку з БПЛА у районах поблизу Саурівки та Нижньокринського, з певною періодичністю, відзначалися перешкоди, за оцінкою, унаслідок глушіння. О 01.53 СММ втратила зв'язок із безпілотником і він не повернувся до наземного пункту управління на підконтрольній уряду України території. У ОБСЄ наголосили, що восьмеро опитаних у Нижньокринському громадян засвідчили, що чули вибух. Таким чином, версія щодо ураження БПЛА засобами ППО противника набуває все більшої вірогідності.

 

30 жовтня в Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ повідомили, що безпілотник місії, ймовірно, був збитий засобами протиповітряної оборони збройних формувань РФ. Як зазначається, 26 жовтня о 22.03 БПЛА було запущено з майданчика у Степанівці на підконтрольній уряду України території. О 01.48 безпілотник виявив ЗРК 9К33 "Оса" бойовиків біля  окупованого Нижньокринського, а о 01.53 команда СММ втратила зв'язок з БПЛА.