Євросоюз оприлюднив заяву з офіційними вимогами до Росії через отруєння Скріпаля

19 Березня 2018, 13:18

Європейський Союз засудив використання хімічної зброї у нападі на колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки у Солсбері, який, найімовірніше, вчинила Росія. Про це йдеться в офіційній заяві Ради міністрів ЄС на рівні закордонних справ.

 

"Європейський Союз рішуче засуджує напад, скоєний 4 березня 2018 року проти Сєргєя і Юлії Скріпалів у Солсбері", – йдеться у заяві.

 

Зокрема, європейські міністри відзначили, що ЄС шокований насильницьким використанням вперше за понад 70 років нервово-паралітичної речовини військового класу, розробленої в Росії.

 

"Використання будь-якої хімічної зброї будь-якою особою є абсолютно неприйнятним і становить загрозу безпеки для всіх нас. Будь-яке таке використання є явним порушенням Конвенції з хімічної зброї, порушенням міжнародного права і підриває міжнародний порядок, заснований на правилах", – підкреслили у заяві.

 

У свою чергу, Євросоюз закликав РФ терміново відповісти на питання, поставлені британським урядом та міжнародною спільнотою, та забезпечити "негайне та повне розкриття своєї програми "Новичок" перед Організацією із заборони хімічної зброї.

 

"Європейський Союз  висловлює беззаперечну солідарність із Великою Британією та підтримку її зусиллям засудити відповідальних за цей злочин", – наголошується у  документі.

 

Раніше голова міністерства закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон перед початком засідання міністрів закордонних справ Європейського Союзу у Брюсселі заявив, що Росія знаходить дедалі "абсурдніші" виправдання щодо ситуації навколо отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки.

 

Також у Велику Британію прибули міжнародні експерти з Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХО), щоб оцінити зразки нервово-паралітичної речовини, якою отруїли колишнього шпигуна Росії Сєргєя Скріпаля та його доньку у місті Солсбері.

 

Американський телеканал ABC News повідомив, що колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля з донькою Юлією могли отруїти нервово-паралітичною речовиною через систему вентиляції автомобіля. Так, відповідно до вказаної версії, нервово-паралітична речовина була порошкоподібною і поширилася автомобілем через вентиляційну систему.

 

Як повідомлялося, 18 березня міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив, що Лондон має докази того, що Росія упродовж останніх 10 років таємно розробляла "Новичок", яким, найпевніше, отруїли Скріпаля.

 

Нагадаємо, у посольстві РФ у Лондоні заявили, що британська сторона відмовилася надати Росії доступ до отруєного екс-шпигуна Сєргєя Скріпаля, оскільки розглядає його як британського підданого.

 

16 березня міністр закордонних справ Великої справ Британії Борис Джонсон заявив, що, ймовірно, президент Росії Владімір Путін особисто віддав наказ застосувати нервово-паралітичну речовину "Новачок" для отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки.

 

 5 березня у Великій Британії, у графстві Вілтшир, 66-річний громадянин Росії Сєргєй Скріпаль потрапив з важким отруєнням до лікарні. Разом з ним була його донька. Відомо, що Скріпаль є колишнім російськими шпигуном, який був засуджений в Росії за шпигунство на користь Британії. Голова міжнародного комітету палати громад Том Тугендхат заявив, що отруєння колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля містить всі ознаки причетності Росії.

 

Зокрема раніше британське видання The Guardian повідомило, що слідство з розслідування інциденту з російським агентом Скріпалем і його дочкою в Солсбері вважає, що для їхнього отруєння був використаний нервово-паралітичний газ. Крім того, стало відомо, що Федеральна служба безпеки РФ раніше використовувала речовину, якою був отруєний колишній російський шпигун Сєргєй Скріпаль. Спецслужба Росії використала сильнодіючий синтетичний наркотик фентаніл, дія якого значно сильніше за дію героїну, під час штурму захопленого терористами театрального центру в Москві на Дубровці в 2002 році.  Експерт з питань хімічної зброї Хеміш де Бреттон-Гордон заявив, що нервово-паралітична речовина "Новачок" була виготовлена у російському місті Шихани (Саратівська область), де знаходиться військовий науково-дослідницький центр РФ. 

 

 15 березня, стало відомо, що Велика Британія має намір відправити міжнародним експертам Організації із заборони хімічної зброї речовину, якою отруїли колишнього розвідника Сєргєя Скріпаля та його дочку. Борис Джонсон сказав, що експерти в ОЗХЗ, яка базується в Нідерландах, матимуть змогу перевірити матеріали британських слідчих.