Європейські друзі Юлії Тимошенко роздали Декларацію під час саміту головам держав і урядів країн, партії яких є членами ЄНП.
«Ми висловлюємо глибоку стурбованість серйозним погіршенням ситуації в Україні у плані безперервного зловживання системою кримінального правосуддя в політичних цілях, системним посяганням на верховенство права за допомогою політично мотивованих переслідувань колишніх членів уряду, у першу чергу, лідера опозиції, колишнього прем'єр-міністр Юлії Тимошенко, активістів громадянського суспільства та засобів масової інформації», – говориться у документі.
Там же йдеться, що президент Янукович і українська влада продовжує ігнорувати резолюції Європейського парламенту та Парламентської асамблеї Ради Європи і намагаються відкупитися, «на словах обіцяючи виправити ситуацію, але насправді роблять все для того, щоб загострити її в неправильному і небезпечному напрямку».
Автори документа нагадали, що минулого тижня лідеру опозиції Юлії Тимошенко не дозволили відвідати два регіони України і взяти участь у сесії ПАРЄ у Страсбурзі, на саміті ЄНП і зустрітися з президентом Європейського парламенту у Брюсселі.
«Подібні діїї української влади є авторитарними за своєю природою, так як вони не ґрунтуються на верховенстві права і демократичних принципах. Вони порушують основоположні європейські цінності і суперечать міжнародним зобов'язанням України. Якщо це не припиниться, надалі дані негативні тенденції вплинуть на міжнародний імідж України і можуть серйозно підірвати європейські прагнення України», – йдеться у документі.
Автори документа звертають увагу, що всеосяжна реформа судової системи та заходи щодо забезпечення дотримання законності при проведенні кримінальних розслідувань та судових переслідувань, у тому числі, принцип справедливого, неупередженого і незалежного розгляду судової системи, досі в Україні не реалізовано.
Також вони підтримали прийняте Юлією Тимошенко рішення звернутися до Європейського суду з прав людини, і висловили надію на якнайшвидше підписання суду, яке буде необхідно виконати, особливо у зв'язку з поточною позицією Україні у Комітеті міністрів Ради Європи.
«Ми знову закликаємо українську владу зупинити усі політично мотивовані переслідування і вирібкове використання системи кримінального правосуддя щодо опозиції», – наголошують автори документа.
Президентство ЄНП вимагає, щоб українська влада негайно зняла заборону на поїздки, як внутрішні, так і міжнародні, накладені на лідера опозиції Юлію Тимошенко, і скасувати інші непропорційні заходи, включаючи попередній висновок стосовно колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, колишнього виконуючого обов'язки міністра оборони Валерія Іващенка.
«Ми хотіли б нагадати президенту Віктору Януковичу його особисту відповідальність щодо дотримання правил закону, демократії і захисту прав людини в Україні», – підсумовується у тексті документу.
До складу виконавчого органу ЄНП входять президент партії Вілферд Мартенс, Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, президент Ради ЄС Херман Ван Ромпай, високий представник ЄС з питань спільної зовнішньої політики та політики безпеки Кетрін Ештон, президент Європейського парламенту Єжи Бузек, десять віце-президентів на рівні прем'єр-міністрів країн, політичні партії яких є членами ЄНП.
Нагадаємо, 9 червня Європарламент прийняв резолюцію, у якій засудив дії української влади стосовно опозиціонерів і закликав скасувати підписку про невиїзд колишнього прем'єр-міністра, лідера партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Текст резолюції запропоновано групами Європарламенту «Зелені і Європейський вільний альянс», «Альянс лібералів і демократів за Європу» й «Європейська народна партія».