Європа не має залежати від російської агропродукції

14 Березня 2024, 09:36

Більшість бізнесів України відчуває наслідки блокування польського кордону. Протести місцевих фермерів тривають понад чотири місяці. За цей час значно зросли витрати українських компаній на транспортування своєї продукції. Частина взагалі втратила замовлення, як свідчать результати опитування Європейської Бізнес Асоціації.

За даними 36 учасників опитування, сукупна сума збитків з початку страйків сягла €24,8 мільйона. У перерахунку на одну компанію — у середньому майже €700 тисяч збитків. Ці суми не враховують втрат майбутніх контрактів компанії, шкоди діловій репутації, порушень ланцюгів постачання й загрози закриття підприємств.

Водночас у Євросоюзі шоковані масштабом українського агросектору. Україна, яка не є членом ЄС, уже активно присутня на європейському ринку.

«На ранніх стадіях переговорів щодо вступу Польщі в ЄС було жорстке регулювання виробництва молока, цукру. Крім того, поляки отримували менше субсидій протягом десяти років, ніж інші. Також протягом десяти років, бувши вже членом ЄС, доступу до внутрішнього ринку на вимогу Франції не мала Іспанія. З іншого боку, є Україна, яка глибоко проникла на європейські ринки. Тому будуть люди, які намагатимуться нас максимально затиснути, бо так комфортніше розпочинати переговори», — каже торговий представник України Тарас Качка під час дискусії «Як адаптувати український агросектор до ЄС», ініційованої Центром економічної стратегії.

Щоб розв’язати проблему з експортом української агропродукції на європейські ринки, у ЄС уже запропонували створити «аграрний Рамштайн» за зразком Міжнародної контактної групи з питань оборонної допомоги Україні. Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» сказала депутатка Європарламенту Анна Фотиґа.

За її словами, проблеми транспортування українського зерна стали наслідком війни Росії проти України. Водночас Кремль прагне нашкодити країнам Заходу через дестабілізацію світових ринків сільськогосподарської продукції. Подібну енергетичну кризу Росія прагнула влаштувати ще на початку повномасштабного вторгнення в Україну. Спільними зусиллями європейським країнам вдалося подолати залежність від російського газу.

Між іншим, Росія досі може вільно продавати власну сільськогосподарську продукцію на європейські ринки. Днями українська влада декларувала готовність прийняти обмеження на торгівлю з ЄС, щоб зменшити політичне напруження між Україною та Польщею. Натомість очікує від Європи заборони на імпорт російської сільськогосподарської продукції.

Треба відзначити, що в Брюсселі нині активно обговорюють цю проблему. Наприклад, заборону на експорт такої агропродукції пропонує запровадити поляк Анджей Халіцький — представник Європейської народної партії, пише DW.

«Росія вкидає продовольство в Європу. Далі використовує його як зброю. Зараз ми спостерігаємо зростання імпорту продовольства й зернових з Росії та Білорусі за демпінговими цінами. Це вкрай тривожна тенденція», — наголошує він.

За даними депутатки Європарламенту Віоли фон Крамон-Таубадель, за рік Італія збільшила імпорт російської пшениці в десятки разів, Іспанія — на 900 %, Бельгія — на 400 %. Це створює нечесну цінову конкуренцію для фермерів на європейському ринку.

За таких умов виторг служить на користь агресору. Росія вкладає кошти у війну, яку веде не проти України, а проти всього цивілізованого світу.