"Ми бачимо на прикладі України, що якщо існує монополія, якщо існує один поставник, існує один транзитний маршрут, то тоді і ціна на газ вища. Якщо ж ринки урізноманітнені, тоді можна мати більший контроль над ціною на газ", – сказав Еттінгер.
"Енергетика – не зброя, вона не повинна використовуватись у політичних цілях. Не можуть енергоносії чи ціна на газ використовуватись як засіб політичного тиску на Україну, а також і на Молдову, Грузію чи Азербайджан", – додав комісар ЄС.
За словами Еттінгера, ЄС хоче виробити єдину енергетичну стратегію і створити об'єднаний ринок газу в ЄС. При цьому він наголосив, що ЄС хоче мати добрі відносини в енергетичній галузі з Росією.
Він сказав, що раніше в ЄС запаси газу становили 60 днів, але потім було рішення Єврокомісії скоротити обсяги запасів до 30 днів, але на тлі загострення газових відносин між Україною та Росією ці запаси нині знову збільшуються до 60 днів.
"Для того, щоб не було з чийогось боку політики "розділяй і володарюй", ми в ЄС повинні мати стабільну енергетичну політику", – додав Еттінгер.
Як повідомлялося, Нафтогаз готовий заплатити Газпрому $4 млрд за газ за зниженою ціною.
На даний момент борг "Нафтогазу України" Газпрому становить $3,5 млрд. Українська сторона припинила платежі, вимагаючи знизити ціну газу. Газпром через накопичених боргів заявив про переведення України з червня на авансову систему оплати.
Якщо до 2 червня Газпром не отримає передоплату, з ранку 3 червня постачання газу в Україну будуть припинені. Це може поставити під загрозу і поставки газу європейським споживачам.
З метою запобігання кризи профільні чиновники Росії, Єврокомісії та України почали консультації про врегулювання ситуації. Перша зустріч відбулася 2 травня в Варшаві. Наступна запланована на 26 травня.