Євразійські структури Путіна пропонують Україні фінансову допомогу

31 Жовтня 2011, 08:07

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «Пишите письма».

Голова правління ЄАБР Ігор Фіногенов повідомив журналістам, що установа готова прийняти Україну до складу учасників банку і антикризового фонду ЄврАзЕС, яким він керує.

«Ми очікуємо листи. Я не бачу ніяких перешкод з нашого боку, щоб прийняти Україну в учасники банку і фонду», – сказав він.

Залишається відкритим лише питання про суму внеску України до статутного капіталу ЄАБР, який може скласти «десятки мільйонів доларів». Суттєві вливання в капітал забезпечили Росія ($ 1млрд) і Казахстан ($500 млн). Невеликі внески були у Білорусі ($15 млн), Таджикистану ($500 тис.), Вірменії та Киргизії (по $100 тис.).

Заступник голови правління ЄАБР Геннадій Жужлев уточнив, що до моменту підписання міждержавних угод про входження України в ЄАБР банк буде готовий до того, щоб розпочати кредитування українських підприємств.

«Ми проводимо жорсткий аналіз проектів, які плануємо фінансувати. Але поки готуються договори, у нас вже може бути експертна оцінка проектів. Як тільки ваша заявка прийде, я очікую дуже гарячої роботи наших підрозділів у цьому році», – сказав Жужлев.

За його словами, уповноважений Кабінету міністрів з питань співробітництва з Росією, країнами СНД, ЄврАзЕС та іншими регіональними об'єднаннями Валерій Мунтіян вже пропонував ЄАБР 20 проектів українських підприємств для отримання кредитів. Керівником місії ЄАБР в Україні, ймовірно, стане директор Санкт-Петербурзького філіалу Дмитро Кузьмін.

У ЄАБР готові надавати проектне і торгове фінансування підприємствам, продукція яких сприяє інтеграційним процесам в країнах СНД. Вартість кредитів для них лише на 1% вище ставки залучення коштів самим банком.

«Наші ставки для клієнтів на кілька відсотків нижча від тих, які пропонують російські банки», – зазначив Фіногенов.

Кабінет міністрів уповноважив першого віце-прем'єра Андрія Клюєва на підписання листа-звернення до ЄАБР ще 17 серпня. Однак, за словами Мунтіяна, заявка поки не оформлена.

«Причин я зараз назвати не можу», – сказав він.

Глава Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах вважає, що причини затримки з відправкою листа є технічними:

«Йдуть переговори, в ході яких будуть знайдені можливості, що дозволяють нашим підприємствам знайти доступ до кредитних ресурсів». Глава підкомітету з питань міжнародної економічної політики Верховної ради Олексій Плотніков виключив політичний мотив затягування участі в ЄАБР, оскільки членство в банку не передбачає обмежень, як у Митному союзі. Він вважає, що сума, необхідна для входження України в ЄАБР, може бути внесена навіть раніше 2012 року:

«Якщо в бюджетному комітеті та Міністерстві фінансів вважають вагомими переваги отримання коштів українськими підприємствами, то вони можуть прискорити процес і вишукати можливості для вступу в банк і в цьому році».

Як відомо, ЄАБР – міжнародна фінансова організація, заснована Росією і Казахстаном в січні 2006 року для сприяння розвитку ринкової економіки своїх країн. У 2009 році до ЄАБР приєдналися Білорусія, Таджикистан і Вірменія, в 2011-му – Киргизія. Активи установи на 1 липня склали $ 2,84 млрд.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Росії Володимир Путін в своїй статті для газети «Извєстія» написав, що на основі Митного союзу та Єдиного економічного простору можна створити повноцінний економічний союз.