ЄС почав пом’якшувати свою позицію щодо «Північного потоку-2» – Foreign Policy

9 Лютого 2017, 15:17

Європейський союз за всіма ознаками починає пом'якшувати свою позицію щодо спірного проекту будівництва «Північний поток-2», не дивлячись на прагнення до незалежності від російського природного газу, тоді як і від Вашингтона опозиції чекати не доводиться, пише The Foreign Policy.

Спротив російському проекту, який дозволить Москві використовувати енергетику як політичний інструмент для примусу, тепер слабшає. Так, Швеція більше не протестує проти прохань «Газпрому» використовувати шведські порти під час будівництві газопроводу. На підтримку проекту стала виступати і Німеччина, яка стверджує, що це дозволить заощадити гроші і скоротити викиди. А новій доповіді Європейської комісії під назвою «Стан енергетичного союзу», хоча і повторюються слова про необхідність диверсифікувати джерела енергоносіїв, «Північний потік-2» не згадується жодного разу.

Такий підхід викликав різку реакцію з боку східноєвропейських країн. Так, прем'єр-міністр Польщі Беата Шидлов під час зустрічі з канцлером Німеччини Ангелою Меркель назвала «Північний потік-2» неприйнятним для Варшави. «Цей проект не економічний, він геополітичний», – сказав польський дипломат.

Багато хто в Брюсселі і минулій адміністрації США побоювалися, що завдяки «Північному потоку-2» Росія зможе здійснити свою мрію і обійти Україну – традиційного посередника в поставках газу до ЄС. Після того як Київ буде позбавлений доходу від транзиту поставок газу, що досягає $2 млрд на рік, по економіці країни буде завдано ще один удар у той час, як країні доводиться займатися вирішенням неоголошеної війни Росії на своєму сході.

Змінилася ситуація і в США. Якщо адміністрація Обами активно підштовхувала ЄС до зниження залежності від російських енергоносіїв, виступала проти «Північного потоку-2» та інших російських проектів, а також закликала до більш активного експорту зрідженого газу з США, то позиція Дональда Трампа з даного питання поки залишається неясною. 

«З одного боку, він запекло захищає інтереси виробників і експортерів нафти і газу, але з іншого – простягнув оливкову гілку президенту Росії Владіміру Путіну. Більш того, нинішній глава американської дипломатії Рекс Тіллерсон, будучи виконавчим директором компанії ExxonMobil, виступав проти санкцій США проти Росії. У підтримці «Північного потоку-2» викрили та радника Трампа по передвиборчій кампанії Роберта Берта», – пише видання.

Російська компанія «Газпром», у повній власності якої знаходиться газопровід, швидше за все, зіткнеться з новими юридичними перепонами. Як вважає експерт з Гаазького центру стратегічних досліджень Сейбр Де Йонг, Польща і країни Балтії можуть подати нові позови проти «Північного потоку-2». Але якщо в минулому за допомогою європейського законодавства вдавалося стримувати амбіції «Газпрому», то зараз не зрозуміло, чи буде цього достатньо для зупинки «Північного потоку-2». І такий розвиток подій погано позначиться не тільки на ринках газу, зазначає видання.

«Якщо ЄС не здатний вирішити подібне питання, то він чи зможе вирішити будь-яке інше», – вважає експерт.