Янукович пішов на зближення з НАТО?

21 Червня 2011, 09:48

Як відзначає видання, йдеться про графік заходів щодо співпраці у рамках комісії УКРАЇНА-НАТО (КУН) на 2011 рік. Перша версія документу була схвалена країнами альянсу і Києвом 23 лютого 2011 року – за день до того, як кабінет українського прем'єра Миколи Азарова затвердив «Річну програму співпраці УКРАЇНА-НАТО» (її деталі не розголошувалися). 23 травня до графіка були внесені зміни. Оновлену версію документу підписав заступник генсека НАТО з політичних питань Джеймс Аппатурай.

Згідно з планом, усього на цей рік заплановано 64 заходи у рамках КУН. Як відзначає видання, з документу випливає, що українська влада і представники альянсу за закритими дверима обговорюють дуже чутливі для Москви питання: безпека в Чорноморському регіоні і майбутнє дислокованого в Криму Чорноморського флоту РФ, ПРО, придністровське врегулювання, енергетичну і економічну безпеку України, реформування її розвідувальних структур. У плані значиться такий пункт, як обговорення зовнішньополітичної стратегії України, – цій темі присвячено дві зустрічі у рамках КУН в червні: на першій передбачається обговорити загальні принципи зовнішньої політики України, а на другій – проект стратегії.

Як пише видання, про активізацію взаємодії Києва і НАТО в Москві відомо. Зокрема, депутат Державної думи Костянтин Косачов висловився на цей рахунок недвозначно. «Для нас дії України на натівському напрямку не до кінця прозорі. У кроках Києва ми бачимо непослідовність. Вони нам говорять одне, а роблять інше. Це прикро, і ми на це реагуватимемо», – пообіцяв російський парламентар. Інший високопоставлений співрозмовник в російських владних структурах заявив: «Документ свідчить про повну несамостійність України при формуванні її зовнішньої політики. Усе це слабо асоціюється з проголошеним її керівництвом позаблоковим статусом і відмовою від інтеграції в НАТО».

У Києві з такою постановкою питання категорично не згодні. Перший заступник глави комітету Верховної ради з питань нацбезпеки і оборони Сергій Гриневецький, пославшись на згаданий закон про основи внутрішньої і зовнішньої політики, нагадав, що «в ньому говориться як про «дотримання Україною політики позаблоковості», так і про «продовження конструктивного партнерства з НАТО та іншими військово-політичними блоками з усіх питань, що представляє взаємний інтерес», відмітивши – окремого закону про позаблоковий статус Україна не ухвалювала.

Водночас, високопоставлене джерело в українському уряді пояснило виданню, що такий стан справ спровокувала сама Росія.

«У нас була ілюзія, що якщо в стосунках з РФ зняти ключові подразники на зразок визнання Голодомору геноцидом, планів вступу до НАТО, небажання подовжувати присутність Чорноморського флоту, то усе налагодиться. Але цього не сталося. Москва хоче, щоб ми знаходилися в її орбіті і ще за це їй же і доплачували. Узяти хоч би Митний союз. Нас туди дуже дивно звуть. Нам не говорять, що ми від цього виграємо, а вказують на те, що втратимо і яким санкціям піддамося, якщо відмовимося в нього вступати і не дай Бог створимо зону вільної торгівлі з ЄС»,- сказав співрозмовник

За його словами, Києву такий підхід не подобається і, оскільки діалог на рівних не виходить, там мають намір зближуватися з Європою. «Це не ми віддаляємося від Росії, а вона нас відштовхує», – пояснив чиновник.

Водночас він нагадав, що Україна «продовжує реформу армії за лекалами альянсу, і це не секрет».

Нагадаємо, 12 червня МЗС РФ заявило, що захід в Чорне море для участі в українсько-американських навчаннях «Сі Бриз-2011» крейсера ВМС США «Монтерей», обладнаного протиракетною системою «Іджіс», викликає у Росії низку питань і показує, що США як і раніше ігнорують стурбованість Росії і демонстративно формують ту саму протиракетну конфігурацію, проти якої виступала Москва.

У свою чергу Держдепартамент США заявив, що  вважає навчання «Сі Бриз – 2011» проявом тісного співробітництва США з України і надає Москві право залишатися при своїй думці.

Україна заявила, що не вбачає в проведенні українсько-американських військово-морських навчань «Сі Бріз – 2011» реальну чи потенційну загрозу для будь-якої з країн Чорноморського регіону.

Позначки: