Янукович перетворив «проблемну демократію» в Україні на «гібридний режим»

15 Грудня 2011, 13:20

Україна очолила список гібридних режимів, впавши з 67-го місця у 2010 році (коли вона вважалась «проблемною демократією») на 79-те місце у світі. Загальний бал України становить 5,94 з максимальних 10 (6,3 в 2010-му). Для порівняння, перша країна рейтингу – Норвегія – має 9,8 балів. Так, за виборчим процесом та плюралізмом Україна отримала 8,33 балів, за функціонування уряду – 4,64 бали, за політичну участь – 5 балів, за політичну культуру – 4,38 балів, а за громадянські права – 7,35.

Відповідно до методології дослідження гібридним вважається режим, в якому на виборах відбуваються значні порушення, які часто не дозволяють вважати їх вільними та справедливими. Уряд тисне на опозиційні партії. Корупція, як правило, значно поширена, верховенство права є слабким. Громадянське суспільство є слабким, наявне  переслідування журналістів, а судова влада не є незалежною.

При цьому, Україна стала також однією з європейських держав (разом із Сербією, Латвією, Росією, Литвою, Боснією та Герцеговиною), в яких населення найменше підтримує демократію.

У звіті також зазначається, що «в Україні підриваються завоювання Помаранчевої революції, зокрема проведення виборів, свобода преси та ставлення до опозиції. Мало хто переконаний, що засудження колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко до семи років ув'язнення не є прикладом повального зловживання судовою системою в політичних цілях». «На додаток до Тимошенко зараз судять і інших посадовців, що свідчить про навмисні дії проти опозиції. Іншими ознаками відходу від демократії є також те, що президент тепер може незалежно від парламенту визначати кандидатуру прем’єр-міністра, призначати та відправляти у відставку членів уряду, а також відправляти у відставку весь уряд без згоди парламенту», – зазначено у звіті.

Загалом у рейтингу було досліджено 167 країн. Згідно з результатами досліджень, 2011 року повну демократію мали 25 світових країн, проблемну демократію – 53 , гібридний режим – 37, а авторитарний режим – 52 держави світу. Найбільш демократичними експерти визнали Ісландію, Данію, Швецію, Нову Зеландію, Швейцарію, Канаду, Фінляндію, Нідерланди та Мальту.