Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Як західні духовні лідери агітують за активніші заходи для припинення війни

Світ
19 Грудня 2022, 20:22

Поки Західні політичні лідери обережно допомагають Україні завдавати атак дронами по об’єктах на території Росії, західні духовні лідери агітують за активніші заходи для припинення війни на тлі публічних застережень про те, що підтримка України може послабитися.

Цього місяця очільник Англіканської церкви архієпископ Джастін Велбі здійснив свій перший візит в Україну, де підтримав незалежність країни й рішучо засудив російську агресію: «Український народ виявив надзвичайну сміливість перед лицем неправомірного, несправедливого й жорстокого вторгнення Росії». За словами архієпископа, він прагнув засвідчити солідарність із народом, який переживає «надзвичайно важку зиму».

Під час свого триденного візиту він поцікавився, яку допомогу його церква (офіційна церква Англії) може надати Україні, що потерпає від «спустошень, втрат і руйнувань, спричинених війною». Архієпископ також обговорив із лідерами української церкви, як духовні лідери можуть допомогти українським біженцям. На шляху до Києва він відвідав біженців у Варшаві, а також центр підтримки мігрантів, що з початку війни в лютому надає допомогу українцям.

Архієпископ публічно підтримав Україну на тлі закликів Києва не послаблювати Західну підтримку у складний зимовий період після російських атак на енергетичні мережі.

Читайте також: Чому іранські протестувальники не хочуть розходитись по домівках

Цього місяця перша леді України Олена Зеленська відвідала Велику Британію і сказала на зустрічі з обома палатами парламенту: «Не забувайте про трагедію моєї країни і не звикайте до наших страждань». Зеленська висловила занепокоєння тим, що світ утомлюється від війни. Вона додала: «Цілком зрозуміло, що світ втомився. Однак слова, які останнім часом лунають доволі часто, – “втома від війни” – небезпечні для нас, оскільки саме цього й прагне наш ворог».

Олену Зеленську зустріли гостинно, і з боку британського уряду, вочевидь, немає натяків на прагнення обмежити підтримку для України. Нещодавно колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон закликав британців постачати в Україну ракети великої дальності, здатні досягати об’єктів на території Росії, якщо росіяни продовжуватимуть обстріли цивільного населення. Міністр оборони Бен Воллес відповів на це, що він «відкритий» до розгляду цього питання, але дав зрозуміти, що Велика Британія спонукає партнерів у НАТО посилити допомогу Україні. Велика Британія також розкритикувала деякі заяви французьких і німецьких лідерів, які натякають, що настав час для мирних переговорів між Україною і Росією. Офіційна позиція Лондона лишається незмінною: переговори неможливі, поки не буде військової поразки Росії й усі українські території, включно з Кримом, не будуть очищені від загарбників.

Однак дехто, зокрема й духовні лідери, досі сподівається, що війні можна покласти край, якщо Москва і Київ будуть готові до переговорів. Невдовзі після початку конфлікту архієпископ Кентерберійський заявив, що поспілкувався з патріархом Кирилом, з яким зустрічався в Москві 2017 року, і закликав його використати свій вплив для припинення війни. Однак, схоже, архієпископ не досягнув жодного прогресу. Ватикан також сподівався почати в духовній спільноті діалог для вирішення конфлікту, але більшість лідерів нині вважають російську Православну Церкву негнучкою і схильною підтримувати Владіміра Путіна і російський напад на Україну.

Утім на Заході неоднозначно сприймають нещодавні ракетні атаки по російських військових базах на території Росії. Більшість політиків вважають такі атаки абсолютно виправданими, оскільки вони не зачіпають цивільного населення й люди не гинуть від дронів. Адміністрація Байдена дала зрозуміти, що підтримує атаки, які, вочевидь, суперечать військовим розрахункам росіян. Пентагон натякнув, що невдовзі Україна отримає поставки нових ракет. Однак Києву не дадуть «зеленого світла» на атаки російських територій, і Вашингтон наполягає, щоб Україна дотримувалася міжнародних законів війни: не спрямовувала удари на цивільних або невійськові об’єкти. Утім, це лишає українцям можливість для ударів новими дронами по російських базах.

Читайте також: Україна як сліпа пляма на видноколі німців

Християнські лідери на Заході, що неодноразово закликали Росію припинити атаки, досі сподіваються відіграти роль у мирних переговорах. Кілька тижнів тому ватиканський дипломат, архієпископ Пол Річард Ґаллагер, заявив, що Святий Престол готовий виступити посередником на засадах святості й нейтральності Католицької Церкви, адже і Україна, і Росія – переважно православні країни.

Та, незважаючи на такі коментарі про можливі мирні переговори за участі світових політичних і духовних лідерів, які висловили готовність долучитися, поки не схоже, що котрась зі сторін конфлікту має намір почати переговори.

Утім під час різдвяних свят церкви у Великій Британії закликають християн продовжувати підтримку українських біженців. Слід очікувати ще багато проповідей про страждання християн в Україні. Про спроби налагодити діалог з російською Православною Церквою вже практично не йдеться. Християни вжахнулися, довідавшись про воєнні злочини, загибель цивільних і масові поховання, знайдені на територіях, звільнених українськими силами від окупації. У Лондоні Олена Зеленська взяла участь у конференції, присвяченій насильству над жінками й знущанням, яких зазнали українки. Велика Британія здавна виступає проти використання зґвалтувань у війнах, тож Перша леді спонукає британців очолити кампанію за створення міжнародного трибуналу заради правосуддя.

Британські коментатори стверджують, що наразі найбільш вірогідним сценарієм є замороження конфлікту, яке забезпечить фактичне припинення вогню без жодних формальних переговорів та угод. Таким чином Україна опиниться в тій самій ситуації, що й Південна Корея, яка так і не підписала мирного договору з північчю і змирилася з тим, що лінія припинення вогню стала фактичним кордоном напруженості. Минуло вже 70 років, а досі трапляються інциденти й перестрілки.

За словами коментаторів, Україні й будь-якій країні Заходу було б нереалістично розраховувати на виконання Росією умов мирного договору. Тож наразі немає й мови про офіційні мирні переговори. Довіри до Путіна немає, і, поки він лишатиметься при владі, більшість країн-членів НАТО не повернуться до нормальних відносин із Росією – щоправда є побоювання, що такі країни, як Італія й Угорщина, можуть і далі наполягати на врегулюванні з Москвою.

Читайте також: Замість епітафії, або Коли ж розпадеться Росія?

Британія чи не найактивніше з усіх великих країн Європи ратує за те, щоб підтримка України продовжувалася. Почасти тому, що Британія значно менш залежна від російської нафти й газу, у порівнянні з Німеччиною або Італією, і не так постраждала від російських спроб позбавити європейців життєво необхідних поставок на зиму, аби змусити їх до поступок чи послаблення санкцій. Утім останнім часом українське питання поступово зникає із заголовків, позаяк увага преси й політиків зосереджена на власних економічних проблемах, страйках, інфляції й зростанні вартості життя.

Окрім того, у британському суспільстві дедалі більше протестують проти того, щоб приймати нових біженців з України. Українцям, які прибули навесні, дали шість місяців, і тепер, коли шестимісячний термін проживання в сім’ях закінчився, багатьом із них не вдається знайти постійне житло. Чимало вже повернулися додому, однак узимку, мерзнучи без електроенергії, жінки й діти можуть знову податися на Захід шукати притулку. Хай там як, цього Різдва війна, що точиться в серці Європі, лежатиме тінню над усім континентом.