На початку листопада Міністерство цифрової трансформації України анонсувало плани щодо інтеграції біткоїн-платежів у «Дію». Це мало виглядати як інтеграція сервісу Binance Pay в додаток «Дія». Проте уже наприкінці місяця міністерство відмовилось від цієї ідеї, посилаючись на необхідність «прояснити декілька моментів». Факт призупинення співробітництва підтвердив й представник Binance, який сказав, що попри неймовірний рівень розвитку цифрових послуг, місцевий ринок платежів ще вимагає додаткового регулювання. Представник Міністерства, коментуючи це призупинення, заявив, що працювати в Україні можуть лише зареєстровані в країні постачальники послуг.
Проте експерти не виключають й інших причин такої паузи. Вони можуть бути пов’язані з тим, що Binance продовжила обслуговування російських користувачів, або з іншими проблемами криптовалютного ринку, серед яких – історія з біржею FTX та подальший «шторм». Не можна виключати й розуміння українською владою того факту, що волатильність криптовалютного ринку загалом не дозволяє розглядати криптовалюти як надійний фінансовий інструмент. Сумний досвід Сальвадору, який запровадив біткоїн для платежів і зазнав серйозних фінансових збитків. Зокрема, інвестори не хотіли мати справу з економікою, що послуговується одним з найбільш ненадійних активів. Загалом, ця історія доводить, що на даному етапі біткоїн може існувати переважно як засіб фінансових спекуляцій, проте не як інструмент платежів.
Падіння біржі FTX
Впродовж останнього місяця основні криптовалюти (біткоїн, ethereum та інші) демонстрували різке падіння. До прикладу, біткоїн обвалився з показника біля $20 тис за одиницю до $16 тис, Ethereum падав з $1,5 тис до $1,1 тис, Solana – з $32 до $14.
Таку динаміку спричинив нещодавній крах криптоваютної біржі FTX. Після журналістського розслідування, яке показало проблеми з ліквідністю FTX, багато вкладників стали виводити свої кошти. Проблеми були пов’язані з тим, що 40% активів хедж-фонду засновника біржі представляли собою токени FTT, випущені біржею FTX. Це означало залежність фонду від конкретного токена та практично повну відсутність його фінансової стійкості, особливо якщо враховувати сильну волатильність ринку криптовалют. Проблем FTX додало повідомлення керівника криптобіржі Binance, який заявив, що його компанія планує продати великий пакет токенів FTT, що очевидно призвело до падіння їхньої вартості.
Через певні махінації на біржі FTX падіння вартості FTT зачепило й рахунки самої FTX та, що найважливіше, її клієнтів. Спочатку Binance була готова купити біржу FTX, щоб врятувати компанію від краху, проте потім відмовилась від потенційної угоди. То ж уже 11 листопада FTX подала заяву про банкрутство. FTX ще нещодавно була третьою по величині криптовалютною біржою світу. Токен FTT впав з $25 до $2,5, тобто практично в 10 разів.
Додатковою проблемою стало те, що після цієї заяви з криптобіржі FTX частина коштів була перерахована в холодне сховище (так називають апаратний криптовалютний ключ, не підключений до інтернету). Загалом зникли майже $1 млрд клієнтських коштів.
Криптовалютний біржепад
Історія з FTX спричинила проблеми й на інших біржах. Уже за декілька днів після того, як FTX оголосила банкрутство, біржа Genesis зупинила виведення коштів та видачу нових займів через «аномальну кількість запитів». Почалися проблеми у біржі Gemini, яка також призупинила виведення коштів. Такі ж рішення прийняла адміністрація платформ BlockFi та Voyager Digital – вони призупинили виведення коштів. Перша готується подавати на банкрутство. На даний момент лише десятьом найбільшим кредиторам BlockFi винна понад $1 млрд.
Читайте також: Чи зможе Росія обходити санкції за допомоги криптовалют?
Біржа Bitfront призупинила реєстрацію користувачів та операції з кредитними картками, проте пообіцяла, що її клієнти все ж зможуть вивести свої кошти. Гонконгський оператор позабіржових торгів Genesis Block повідомив про призупинення роботи і попросив, щоб клієнти вивели кошти до 10 грудня.
Щоб ситуація на криптовалютному ринку не стала загрозливою для всіх, біржа Binance повідомила про виділення $2 млрд у фонд відновлення галузі криптовалют. До ініціативи Binance долучилися Aptos Labs, Jump Crypto та інші криптокомпанії. Фонд буде використовуватися для купівлі проблемних криптоактивів й загальної підтримки галузі.
Глобальні ризики
Загалом 2022 рік став особливо багатим на обвали, які супроводжувалися банкрутствами криптовалютних проектів (до прикладу, TerraUSD). І якщо у відносних показниках падіння найбільших криптовалют з листопада 2021 року, пікових показників ринку, склало лише 73%, що менше, аніж у 2018 році, коли валюти здешевшали на 88%, то в абсолютних цей крах «спалив» більше грошей криптоінвесторів – загальні втрати перевищили цього разу $2 трлн.
Це може потягнути за собою подальше падіння ринку, бо менше людей будуть готові ризикувати своїми грошима та вкладати їх у такий нестабільний актив. Це означає, що багато людей будуть продавати те, що вони зберігали тривалий час, тож криптовалютна зима може затягнутися.
Уроки для ринку
Ці події викликали активне обговорення того, як уникнути аналогічних сценаріїв в майбутньому. Серед ідей, які висловлювалися, були пропозиції створення криптовалютного центрального банку, тобто кредитора, який би вирішував проблеми з ліквідністю проблемних проектів. Чимось подібним наразі виглядає згаданий вище фонд порятунку Binance.
Інша ідея — створення чогось схожого на систему страхування, яка б захищала активи на рахунках клієнтів бірж. У криптоіндустрії вже виникли пропозиції створити децентралізований реєстр, який дозволяє відстежувати та захищати клієнтські активи. Також лунають думки про посилення регулювання самої індустрії, з можливим наданням більших повноважень регуляторам.
Натомість інші учасники ринку підкреслюють, що він зараз знаходиться на шляху до зрілості й росте й укріплюється з кожним крахом. А голосна історія банкрутства FTX – це радше про класичне фінансове шахрайство, аніж про криптовалюти загалом.
Читайте також: AP: Криптовалюта допомагає ультраправим терористам залишатись непоміченими в мережі
Лауреат Нобелівської премії з економіки Пол Кругман впевнений, що падіння цін на активи – це звичне явище для публічного ринку. І хоча криптовалютний ринок працює за іншими законами, наразі ці два середовища в такому контексті можна порівнювати. Адже такі ж суми, що й власники біткоїну, втратили акціонери компанії Meta, чиї цінні папери обвалилися в результаті як об’єктивних показників, так і цілого ряду непродуманих рішень керівництва. Тож падіння цін не означає, що криптовалютний ринок приречений і що у нього немає майбутнього.
Проте описані вище події показали, що за 14 років свого існування криптовалюти не стали платіжним інструментом і не змінили традиційної ролі грошей. Не можна виключати, що саме зараз завершується період масового інтересу до криптовают і з часом вони повернуться до існування як інструменту, який цікавий лише техногікам. Пол Кругман не виключає, що «криптоіндустрія, яка була настільки масштабною лише кілька місяців тому, прямує до забуття».
Проте, швидше за все, крах FTX та обвал ринку криптовалют стане першопричиною подальших змін в роботі криптовалютних бірж та їхніх взаємовідносин з державою, регуляторами та інвесторами. Яким буде цей ринок, так само як і курс криптовалют, сьогодні прогнозувати складно.