AP: Криптовалюта допомагає ультраправим терористам залишатись непоміченими в мережі

Суспільство
1 Жовтня 2021, 18:56

Веб-сайт Daily Stormer виступає за чистоту білої раси,  розміщує публікації, заповнені мовою ненависті та конспірологією  проти темношкірих, євреїв та жінок і надихнув на принаймні три вбивства на расовій основі. Він також зробив свого засновника Ендрю Англіна мільйонером, пише міжнародна агенція Associated Press в матеріалі, де автори Еріка Хінетз та Лорі Хіннант аналізують шляхи збагачення сучасних неонацистських організацій та способи непомітного виведення коштів.

Згідно з даними, опублікованими Associated Press, компанія Ендрю Англіна залучила всесвітню мережу прихильників, щоб придбати з січня 2017 року щонайменше 112 біткойнів на суму 4,8 млн доларів за чинним курсом. Ймовірно, його прибутки можуть становити ще більшу суму.

Ендрю Англін – це лише один дуже публічний приклад того, як радикальні праві провокатори збирають значні суми грошей з усього світу за допомогою криптовалют. Заборонені традиційними фінансовими установами, вони знайшли прихисток у цифрових валютах, які використовують все більш таємно, аби уникнути контролю банків, регулюючих органів та судів. Це виявив аналіз юридичних документів, каналів у Telegram та даних блокчейну аналітичної компанії Chainalysis,що спеціалізується на аналізі криптовалют.

Англін заборгував у США понад $18 млн за судовими рішеннями людям, яких він та його послідовники переслідували та погрожували їм. У мережі він залишається видимим – майже щодня десятки історій на сторінці Daily Stormer носять його ім’я, однак у реальному світі Англін це привид.

Бет Літтрелл, адвокатка Юридичного центру “Південна бідність”, яка допомагає представляти одну з жертв Англіна, каже, що використовувати правову систему для боротьби з групами ненависті стає все важче, оскільки зараз вони працюють із мережами в Інтернеті та віртуальними грошима. "Ми змогли подати в суд на Ку-клукс -клан, терористичну організацію, яка фактично не існує", – зробити те ж саме сьогодні набагато складніше, сказала вона. "Закон розвивається, але не відповідає завданій шкоді".

У серпні 2017 року, через тиждень після маршу «Об’єднайте правих» у Шарлоттсвіллі, штат Вірджинія, Англін отримав 14,88 біткоїнів. На той час ця сума відповідала близько 60 000 доларів, це було його найбільше пожертвування в біткоїнах за весь час. За сьогоднішнім курсом його вартість оцінюватиметься у понад 641 000 доларів. Джерело походження цих коштів залишається загадкою.

До Шарлоттсвілля Ендрю Англін був відрізаний від кредитних карток, йому було заборонено користуватись PayPal, тому біткоїн був його основним джерелом фінансування. У своєму «Посібнику ретарда з використання біткоїнів», опублікованому у квітні 2020 року, він стверджував, що протягом чотирьох років фінансував Daily Stormer виключно за допомогою біткоїнів, пишуть автори AP.

Колишній адвокат Англіна, Марк Рандацца, стверджував, що політична цензура з боку фінансових органів привела Англіна до криптовалюти, відключивши його від традиційного банківського обслуговування, яке, за його словами, "більше нагадує нацистів, ніж Ендрю Англін коли-небудь буде".

Біткоїн був розроблений після фінансової кризи 2008 року, коли недовіра до світової фінансової системи зростала. Він пропонує альтернативу, яка не залежить від банків. Натомість транзакції перевіряються та реєструються у децентралізованій цифровій книзі під назвою блокчейн, яка отримує свої повноваження через краудсорсинг, а не класу елітних банкірів. Річард Спенсер, американський білий супрематист, назвав біткоїн "правою валютою".

Читайте також: Біткоїн у центрі уваги фінансових гігантів

Еріка Хінетз та Лорі Хіннант зазначають, що сьогодна важко сказати, на скільки велику роль криптовалюта відіграє у загальному фінансуванні ультраправих. Урядові та наукові дослідження показують, що продажі товарів, членські внески, пожертвування у фіатних валютах, бійцівські клуби та інші події, а також злочинна діяльність є їхніми загальними джерелами доходу. Зрозуміло, що перші користувачі біткоїнів, такі як Ендрю Англін, отримали величезну вигоду від зростання його вартості з роками. Ціни на біткоїн, як відомо, мінливі.

Компанія Chainalysis зібрала дані для вибірки з 12 ультраправих організацій у США та Європі, які публічно закликали до пожертвувань біткоїнів та виявляли значну активність. Разом вони взяли 213 біткоїнів вартістю понад $9 млн за сьогоднішньою ціною на криптовалюту.

Дві платформи соціальних медіа для ультраправих Gab і Bitchute, отримали сплеск фінансування біткоїном напередодні повстання в Капітолії США 6 січня. 1 серпня Gab оголосила про посилення боротьби з «фінансовою цензурою» та створення власної альтернативи PayPal для «боротьби з тиранією світових еліт».

Хоча криптовалюти мають репутацію секретності, біткоїн був створений для забезпечення прозорості. Кожна транзакція публічно записується в блокчейні, що дозволяє таким компаніям, як Chainalysis, відстежувати активність цієї валюти. Люди можуть приховувати свою особу, не прив'язуючи її до своїх криптовалютних рахунків, але за допомогою біткоїна вони не можуть приховати самі транзакції. 

Через такий суспільний слід Англін у листопаді 2020 року, тоді, коли Дональд Трамп програв президентські вибори в США, відмовився від біткоїнів і попросив своїх прихильників надсилати йому гроші лише в Monero – "монету конфіденційності", призначеній для підвищення анонімності, адже вона приховує дані про користувачів та транзакції. У лютому 2021 року він опублікував новий посібник щодо використання Monero, який містив інструкції для неамериканських донорів.

«Кожен переказ біткоїнів є загальнодоступним. Як правило, ваше ім’я не прив’язане до адреси прямо, але шпигуни з різних організацій, що “прокинулися” проти свободи, мають необмежені ресурси, щоб спробувати пов’язати ці транзакції зі справжніми іменами. У Monero усі транзакції приховані ». – написав Англін.

Багато інших організацій також здебільшого використовують Monero, зокрема американська Глобальна ініціатива меншин, французький расистський, антисемітський, анти-ЛГБТК вебсайт “Учасник демократії Франції”. 

Читайте також: Епохальна забавка. Чи є майбутнє у криптовалют

"Гроші – це жила війни", – йдеться на сайті на сторінці збору коштів. "Завдяки вашій підтримці ми можемо продовжувати запобігати міцному сну євреїв та їх союзників".

Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) також заявила, що існує дефіцит інформації як про транскордонний збір коштів, так і про масштаби використання криптовалют.

«Подібно до своїх колег-джихадистів, багато з цих груп використовували Інтернет та соціальні медіа для поширення пропаганди та залучення прихильників з усього світу. Можливо, так вони намагаються налагодити фінансові зв'язки ", – йдеться у одному зі звітів FATF. "Ця тенденція створила виклик для правоохоронних органів та служб безпеки, які звикли боротися з крайнім правим тероризмом як із внутрішньою загрозою з невеликою кількістю транснаціональних зв'язків".

Дані блокчейну показують, що донори Ендрю Англіна є частиною глобальної спільноти прихильників, які надсилали гроші організаціям у кількох країнах. Згідно з даними Chainalysis, донори компанії Англіна з 2017 року також передали біткоїни 32 іншим ультраправим групам і людям щонайменше в п'яти різних країнах.

Дані також показують, що гроші надходили до вибірки з 12 ультраправих груп з бірж криптовалют, які обслуговують клієнтів по всьому світу, при цьому все більшу роль відіграють біржі, орієнтовані на Західну та Східну Європу.

Європейські групи, такі як Північний рух опору та Génération Identitaire, також отримували пожертви від бірж, орієнтованих на Північну Америку. Так само американські компанії, такі як American Renaissance, Daily Stormer та WeAreChange, отримували гроші через біржі, які обслуговують клієнтів у Західній та Східній Європі.

Кімберлі Грауер, директорка з досліджень Chainalysis, заявила, що перехід на використання глобальних бірж показує, що більшість пожертв приходить зі всього світу, хоча вони й мають на мені “затуманити” справжнє розташування джерела фінансів.