Як книгарня «Є» оцінює ситуацію на книжковому ринку України та в чому бачить шлях до вирішення проблем

Суспільство
24 Червня 2021, 12:49

Український книжковий ринок перебуває в складному становищі, основною причиною якого є його надзвичайно малий обсяг, недостатня захищеність від експансії російськомовної книжкової продукції та державна політика, що не дає змоги українському книговиданню й книготоргівлі стати самодостатнім, стійким і прибутковим бізнесом.

В умовах, коли всі сили державних інституцій та учасників українського книжкового ринку мають бути спрямовані на багаторазове розширення українського книжкового ринку та створення умов для підвищення конкурентних переваг українських книжок на противагу російськомовній продукції, не місце небезпечним ідеям, що ставлять під загрозу українське книговидання й засади чесної конкуренції на ринку.

Особливу загрозу та занепокоєння викликають ініціативи, спрямовані на узгодження дій між окремими великими книговидавцями й книгорозповсюджувачами (аж до узгоджених дій та цінової політики) та намагання здійснити це у форматі закритих зустрічей. Окрім сумнівів щодо законності таких кроків, виникають побоювання щодо їхніх негативних потенційних наслідків для:

українських видавництв:

1. Узгодженість цінової політики позбавить українські видавництва економічного «маневру» та спровокує падіння продажів і виробництва, особливо в умовах пандемії;
2. Вибіркове гуртування українських книговидавців довкола обраних книгорозповсюджувачів може спровокувати формування монополії у книготоргівлі, що в умовах й так малого  ринку призведе до цінового диктату, падіння як продажів, так і прибутку видавництв.

україномовної книжки : (

1. Пропоновані цінові обмеження стосуватимуться саме її, у виграші можуть опинитися дешевші за собівартістю книжки російською мовою, видані російськими видавцями в Україні та РФ щодо просування яких, не буде жодних обмежень.

Читайте також: Книжковий риночок

Принципова позиція «Книгарні «Є» полягає в чесному та відкритому діалозі між усіма (а не лише обраними) учасниками українського книжкового ринку та в діях, що не створюватимуть загроз для української книжки й книговидавничої галузі. Глибоким переконанням нашої мережі є те, що шлях до порятунку української книжкової галузі лежить через впровадження кроків для збільшення обсягів українського книжкового ринку, а головним захисником українського книжкового ринку має бути українська держава. Наша книгарня готова стати майданчиком для такого обговорення.

Закриті зустрічі й кулуарні домовленості обраних — не наш формат.

Андрій Домаранський, директор з розвитку мережі книгарень "Є"

Ми, як і деякі інші учасники книжкового ринку, отримали запрошення відвідати закритий, як сказано в запрошенні, захід за участі провідних обраних видавців книгорозповсюдження, книгорозповсюджувачів для обговорення проблем, які склалися на українському книжковому ринку. Ми дуже уважно поставилися до цього запрошення, дуже уважно проаналізували його тон і стиль. В цьому запрошенні деякі речі нас дуже сильно збентежили, особливо те, що ця зустріч планується в закритому форматі за участі лише деяких провідних найбільших гравців книжкового ринку. Тому, зваживши на такий формат цієї зустрічі, ми вирішили відмовитись від участі в ній, при тому що ми абсолютно чітко усвідомлюємо ті небезпечні речі, які зараз відбуваються на українському книжковому ринку. Він переживає не найкращі часи і найбільшими загрозами є те, що український книжковий ринок є надзвичайно малим, порівняно з ринком російськомовної книги. Він є надзвичайно малозахищеним від впливу книжкової продукції з РФ та російськомовної продукції, яка виробляється у нас. Ситуація на ринку також відзначається дуже млявою політикою держави в цій царині.

Тому нас бентежить той факт, що в час коли всі гравці повинні думати, яким чином вони повинні розширити цей маленький книжковий ринок, як зробити його самодостатнім, стійким і бізнесово та економічно спроможним, нас бентежить що в цей час великі гравці збираються на якісь закриті зустрічі для узгодження дій, для якихось кроків, пов’язаних із утаємниченим обговоренням цих питань. У нас виникають сумніви і стосовно юридичного статусу й правомірності таких зібрань, тому що узгоджені дії на ринку це не зовсім те, що дозволяється робити. Більше того, наш інформаційний простір останнім часом переповнений, на наш погляд, небезпечними ідеями про узгодження цінової політики, про необхідність узгодження певних дій і ми передбачаємо загрози і для українських видавців, які можуть втратити свої позиції, втратити обороти, прибутки і взагалі об’єми продажів.

Ми вбачаємо тут небезпеку, якщо раптом відбудеться якесь узгодження обраних, їхнє групування за інтересами чи за якимись позиціями, це може призвести до монополізації всього ринку, а це на шкоду абсолютно, ну і головне що під загрозою опиняється українська книжка, тому що всі ті ідеї, які часом звучать в інформаційному просторі, вони стосуються обмежень на українські книжки, на ціноутворення українських книг. Українська книжка і так перебуває  у не дуже вигідному становищі порівняно з книжками російськомовними. Такі дії, які намагаються вочевидь ініціювати великі гравці, можуть призвести до ще більшого погіршення становища української книги. Ми переконані, що порятунок української книжки полягає у збільшенні книжкового ринку, а не в кулуарних домовленостях великих гравців, це принципова позиція нашої книгарні.