Як іноземці допомагають розкрити справу Гонгадзе

28 Березня 2011, 14:53

Так, проведена у листопаді 2000 року українськими та російськими судмедекспертами експертиза тіла, знайденого в Таращі показала, що імовірність того, що вбитий – Гонгадзе, дорівнює 99,6%.

Втім повторна – у березні 2001 року – експертиза тіла, зроблена науковцями лабораторії молекулярно-біологічної експертизи (Мюнхен), спростувала результати попередньої.

А буквально у травні 2001 року фахівці ФБР і міністерства оборони США, що проводили експертизу на прохання української сторони, визнали знайдений труп тілом київського журналіста Георгія Гонгадзе.

У свою чергу експерти Швейцарії, які провели ще одну експертизу тіла на початку 2003 року, зробили висновок, що в Таращанському лісі було знайдено труп саме Георгія Гонгадзе.

Після затримання у липні 2009 року екс-генерала МВС Олексія Пукача почалася експертиза знайдених фрагментів черепа, на який він вказав слідчій групі. Згодом експертиза показала, що знайдені фрагменти належать вбитому журналістові.

Нагадаємо також, що на початку березня 2001 року партія "Трудова Україна" найняла фірму Kroll Associates ("Kroll") для проведення розслідування вбивства та перевірки заяв про те, що вбивство Гонгадзе було здіснено за розпорядженням президента України Леоніда Кучми чи він якою-небудь мірою до цього вбивства причетний.

У звіті Kroll сказано: немає жодних переконливих підстав вважати, що президент Кучма "замовив" вбивство журналіста Гонгадзе, чи взагалі будь-яким чином був до нього причетним.

Як відомо, Kroll Associated разом юридичною фірмою Trout Cacheris та Akin Gump у 2010 році провели аудит діяльності уряду Тимошенко, за що отримали 23 млн гривень.

Наприкінці 2000 року колишній офіцер президентської охорони Микола Мельниченко вперше обнародував фрагменти розмов вищих посадових осіб України. Так звані "плівки Мельниченка", за словами заступника генпрокурора Рената Кузьміна, стали речовим доказом у справі, порушеній проти Леоніда Кучми.

Раніше ЗМІ повідомляли, що експерти, які вивчали записи Мельниченка, підтвердили автентичність голосів на них Кучми, нинішнього спікера парламенту Володимира Литвина, колишнього голови МВС Юрія Кравченка та інших відомих в Україні людей.

Як розповів нещодавно в ефірі "5 каналу" екс-прокурор Святослав Піскун, експертизи плівок проводилися у 2003 році. "Спочатку ми робили експертизи силами наших установ в Україні. Потім ми намагалися долучити до цієї справи іноземних експертів. Я хочу сказати, не оприлюднюючи матеріалів справи, що експертизи не давали однозначної відповіді на ті питання, які ми ставили експертам. А іноді одна експертиза виключала іншу, тому ми були вимушені призначати ще і ще одну експертизу", – зазначив він.

Так, у звіті Kroll піддано сумніву правдивість цих плівок і сказано, що вони, можливо, пройшли монтаж.  

Разом з тим, у Міжнародному інституті преси (ІРІ) відзначили, що  їх автентичність не може бути доведена з високою мірою точності шляхом проведення судової експертизи. При цьому відзначається, що важко повірити в те, така величезна кількість документальних доказів – сотні годин розмов упродовж кількох місяців – могла бути змонтована чи сфальсифікована.

Візначимо також, що спочатку Мельниченко користувався послугами американського адвоката Скотта Хортона, однак після повернення в Україну його адвокатом став Павло Сичов.

Як стало відомо, екс-президент Леонід Кучма найняв собі відомого американського адвоката Алана Дершовіца.

Вбивство Георгія Ґонґадзе було скоєно восени 2000 року. 15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Георгія Ґонґадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України.

14 вересня 2010 року прес-служба Генпрокуратури заявила, що досудове слідство у кримінальній справі за обвинуваченням колишнього генерала міліції Олексія Пукача у вбивстві журналіста Георгія Ґонґадзе закінчується.

За даними ГПУ, слідством встановлено, що замовником цього злочину був покійний нині Юрій Кравченко.