Гроші, репутація чи санкції. Чому російський олігарх Роман Абрамовіч прагне бути посередником між Москвою та Києвом?

Світ
2 Лютого 2023, 12:30

Вже фактично рік російський олігарх Роман Абрамовіч є посередником під час переговорів між Росією та Україною. Ще навесні британське видання The Times писало, що Абрамовіч особисто возив Владіміру Путіну записку від Володимира Зеленського. Пізніше його бачили на переговорах між українською та російською сторонами у Стамбулі наприкінці березня. Однак міжнародні медіа пишуть, що його вплив на процес переговорів зменшується. Нині Абрамовіч, як пишуть  The Guardian та The Wall Street Journal, залучений у процес обміну військовополоненими, а також у домовленості щодо експорту зерна з України та добрив з РФ. Утім, від початку поставало питання, навіщо російський олігарх це робить. Режисер Олександр Роднянський, який першим звернувся до Абрамовіча із проханням про посередництво, коментуючи це рішення олігарха, каже, що він це робить через «емпатію», утім спостереження за рухом капіталу Абрамовича (який оцінюють у $15 млрд) за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення наштовхують на інші думки.

Згідно із документами, до яких нещодавно отримали доступ журналісти The Guardian, Der Standard та Der Spiegel (так звані Oligarch leaks) Роман Абрамовіч за кілька днів до повномасштабного вторгнення почав реструктуризувати свої активи. Зокрема, він створив окремий траст на кожного із своїх семи дітей (навіть на двох неповнолітніх). У трастах зберігалися цінні речі російського олігарха, наприклад, яхта Eclipse. Кожна дитина є бенефіціаром 51% трасту. Це повʼязано із тим, що санкції поширюються на активи, де підсанкційна сторона володіє часткою, що є більшою, ніж 51%.

Спокуса для європейських банків

Канада, Велика Британія та ЄС наклали санкції на активи російського олігарха. З жовтня 2022 року він також і в українському санкційному списку, але з позначкою про відтермінування їхньої дії до завершення обміну полоненими та тілами загиблих українських військових. Раніше американська преса писала, що США не накладали на Абрамовіча санкції через прохання української сторони. Американський Forbes також писав, що меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем лобіював перед американським урядом питання ненакладання санкцій на Абрамовіча, оскільки він є значним жертводавцем для багатьох єврейських організацій. Хоча The Wall Street Journal пише, що у Вашингтона все більш неоднозначне ставлення до російського олігарха. Ймовірно в активності Абрамовіча в російсько-українських переговорах відіграє роль бажання зберегти свої статки, а не вже згадана «емпатія». І нині із оприлюдненої інформації виглядає так, що два європейські банки – швейцарський UBS та британський Barclays Bank скоріш за все долучилися до процесу «реструктуризації» активів російського олігарха. Хоча, як пише The Guardian, діяли вони не однаково. Зокрема, виникають питання щодо того, чи дозволили вони дітям «отримувати фінансову вигоду» від активів, які до лютого 2022 року належали їхньому батькові. «Джерело, яке безпосередньо знайоме з управлінням рахунками трастів Абрамовіча в Barclays, повідомило, що банк визнав зміни у них.  Утім точні деталі подальших кроків Barclays залишаються незрозумілими», – пише The Guardian. За інформацією швейцарського видання Tamedia, UBS Bank намагався запобігти спробі передачі бенефіціарного володіння рахунками в банку дітям Абрамовича, але конкретні подробиці дій банку невідомі.

Читайте також: «Москва ніколи не відмовиться від своїх імперських планів щодо Східної Європи» – науковець Інституту Хадсона

Австрійська Der Standard  у свою чергу зазначає, що якщо на момент накладання санкцій клієнтом UBS був російський олігарх, а не його діти, то банку довелося заморозити його активи. За даними Державного секретаріату з економічних питань Швейцарії, через санкції проти Росії в країні наразі заморожені фінансові активи на суму 7,5 мільярда швейцарських франків. «Однак орган влади не повідомив і не повідомляє, чи це стосується коштів Абрамовіча в UBS», – пише Der Standard.

Гроші російських олігархів для відбудови України

Активи російських олігархів нині заморожено у банках різних країн світу. Деякі, як наприклад, Канада вже розробили законодавство та розпочали процес конфіскації. Так, ще в грудні 2022 року міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі оголосила, що Канада конфіскує $26 млн. у Granite Capital Holdings Ltd., компанії, яка належить російському олігарху Роману Абрамовічу. Якщо суд погодить врешті конфіскацію цих коштів, їх можна буде передати на відбудову України. Про це зазначають на сайті канадського МЗС. Також у грудні 2022 року представник МЗС Естонії оголосив, що і його країна готується до конфіскації російських активів і таким чином прагне показати приклад іншим країнам ЄС. Найближчим часом естонці обіцяють презентувати правові рамки для цього процесу.

Водночас не всі країни поки готові до такого кроку. Під час Світового економічного форуму у Давосі міністр закордонних справ Швейцарії Іґнасіо Кассіс заявив, що без чіткої законодавчої бази, його країна не може передати заморожені кошти на відбудову України. Однак Берн не припиняє консультацій із партнерами для вироблення такої бази. Дискусії про те, як має виглядати правовий процес передачі російських активів для відбудови України, триває і у США.

Читайте також: Прибутки і звички. Чому деякі французькі компанії не поспішають виходити з російського ринку

Окрім Канади, є ще один цікавий прецедент вже у Великій Британії. Там, як пише The Telegraph, уряд може передати 2,3 млрд фунтів, отриманих від продажу клубу «Челсі», який належав Роману Абрамовічу, спеціальному фонду для підтримки України. «Колишній виконавчий директор Unicef ​​у Великій Британії Майк Пенроуз очолить фонд згідно з угодою, укладеною між урядом і Абрамовічем», – пише The Telegraph. Ще від початку повномасштабного вторгнення британські політики почали говорити про те, що російський олігарх не може володіти британським клубом за нинішніх умов. Тоді Абрамовіч оголосив, що передасть його у власність благодійного фонду.

Гроші більшості російських олігархів та близьких до Владіміра Путіна людей так чи інакше врешті стануть джерелом відбудови України. Ймовірно, для них це вже зрозуміло. Тож рішення Романа Абрамовіча при цьому ще й трохи відбілити власну репутацію видається цілком логічним.