Громадські організації визначилися з планом нових акцій на захист української мови

3 Липня 2012, 13:02

«О 10:00 ранку наступного понеділка ми будемо під комітетами Ради, якщо парламент продовжить свою роботу на наступному тижні», – сказав активіст «Відсічі». Втім, якщо депутати винесуть на розгляд у другому читанні скандальний законопроект про мови до кінця цього тижня, «Відсіч» з іншими громадськими організаціями організовуватимуть людей на акцію постфактум. «Самі розумієте, буде важко відреагувати, передбачити це», – додав він.

За його словами, якщо доведеться швидко організовувати акцію, на неї вдасться зібрати близько 100-200 громадян. «Це громадяни з активною громадською позицією, які швидкі на підйом», – сказав він. Натомість, на думку Переверзєва, не надто велика чисельність останніх акцій на захист української мови пояснюється тим, що не всі громадяни розуміють процедуру прийняття закону, і не знають коли саме варто протестувати.

«Голосування у другому читанні, погоджувальна рада… Більшість людей не зовсім правильно сприймає процедуру прийняття. Думають, от голосування – це погано, потрібно виходити на протести. А от коли погоджувальна рада, коли законопроект тільки можуть винести на розгляд – не до кінця розуміють. Не розуміють, що якщо тут завадити – далі не буде голосування. Тому, можливо, люди сприймають це не надто серйозно», – вважає громадський діяч.

Окрім того, за його словами, політики активно не підтримують громадські акції протесту на захист мови після 5 червня тому, що не дотрималися домовленостей з громадськими організаціями. А саме, замість підтримки громадськості, використали акцію протесту як привід для власного піару.

«У нас була безпартійна, безпрапорна акція. Ми хотіли, щоб громадськість чітко знала, що на протест зібралися люди, які не підтримують жодну партію. Ми домовилися, намагалися домовитися з опозиціонерами, щоб хоча б формат проведення акції з ними узгодити. Однак, нам ясно сказали в тому ж БЮТ, що партія робитиме по-своєму, громадськість також нехай робить по-своєму. До громадськості вони не дослухаються. Однак, в певний момент 5-го числа всі домовленості опозиціонери забули, і зробили свою партійну піар акцію, абсолютно незважаючи на громадськість. Поставили прапори перед камерами – і штовхали передвиборчі промови», – сказав активіст.

Нагадаємо, остання акція протесту на захист української мови відбулася біля будівлі Верховної Ради другого липня. Активісти низки громадських організацій, серед яких "Відсіч" і сам протестували проти внесення на розгляд парламенту у другому читанні законопроекту "Про засади державної мовної політики".

5 червня Рада в першому читанні прийняла законопроект №9073 про засади державної мовної політики, за який проголосували 234 депутатів за 226 мінімально необхідних. Проектом встановлюється офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.

Опозиція має намір не допустити прийняття законопроекту про мовну політику в цілому. Відповідне голосування в Раді, на думку "регіоналів" може відбутися вже 3-6 липня, . Натомість, за словами спікера Володимира Литвина, мовний проект не розглядатимуть на сесії з 3 по 6 липня, документ доопрацьовуватимуть до осені.

Читайте також: Законопроект Колесніченка-Ківалова робить українську мову бездержавною